Skuteczna ochrona przed zawałem serca

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 490
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Skuteczna ochrona przed zawałem serca - strona 1 Skuteczna ochrona przed zawałem serca - strona 2 Skuteczna ochrona przed zawałem serca - strona 3

Fragment notatki:

Praca z przedmiotu: Promocja Zdrowia
Temat pracy:
Jak skutecznie chronić się przed zawałem serca?
W ubiegłym stuleciu, w krajach uprzemysłowionych, choroba wieńcowa i jej konsekwencja zawał, stały się epidemią. Zostały podjęte intensywne badania nad tym zjawiskiem. Wskutek czego wykryto wiele czynników środowiska wewnętrznego i zewnętrznego sprzyjających powstawaniu i rozwojowi tych chorób. Walka z nimi powinna przebiegać głownie na profilaktyce pierwotnej (oczywiście też na ulepszeniu leczenia osób już chorujących). Taka profilaktyka to przede wszystkim:
Zmiana stylu życia - np. zwyczajów żywieniowych,
Unikanie wszelkich używek (palenie tytoniu, alkohol),
Właściwa organizacja pracy i czasu wolnego,
Prawidłowe stosunki międzyludzkie,
Obniżeniu stężenia cholesterolu,
Normalizacji ciśnienia krwi,
Poprawie poziomu cukru we krwi,
Redukcji nadwagi,
Aktywność fizyczna.
U osób z grupy zwiększonego ryzyka (gdzie rodzice chorowali)taka profilaktyka powinna być wprowadzona już w dzieciństwie. W krajach, w których jest ona prowadzona szeroką skalę, wskaźniki zapadalności i umieralności na zawał serca spadają nawet o 30%. Niestety w Polsce tak nie jest. Choroby serca na bazie miażdżycy nadal są bardzo liczne i dlatego też, należy bardzo mocno propagować zdrowy styl życia i profilaktykę pierwotną. Ważnym elementem jest też profilaktyka wtórna, tzn.: leczenie farmakologiczne, które może zahamować lub odwrócić istniejące już choroby.
CHOLESTEROL I DIETA
Główną przyczyną zachorowania na zmiany miażdżycowe jest podwyższone stężenie cholesterolu całkowitego we krwi. W krajach gdzie jest mało zachorowań na chorobę wieńcową, poziom cholesterolu w osoczu średnio wynosi 160-180 mg/100ml, natomiast tam gdzie jest duża umieralność na zawał serca - powyżej 260 mg/100 ml ( u mężczyzn). Przy zwiększeniu cholesterolu frakcji LDL(zły) zwiększa się prawdopodobieństwo powstania i rozwoju choroby miażdżycowej. Dlatego też, powinna być stosowana odpowiednia dieta, która zmniejsza jego poziom. Najbardziej odpowiednią dietą jest dieta i styl życia wg Bergera. Są to tzw. „ 4 x U”:
Urozmaicenie,
Umiarkowanie,
Uregulowanie (stałe, częste i tej samej ilości posiłki),
Uprawianie ćwiczeń fizycznych.
Dla osób z „ryzyka miażdżycy” dieta powinna zawierać małą ilość tłuszczów zwierzęcych. Unikać się powinno nadmiaru soli, cukru i alkoholu. Połączenie tego wszystkiego to najlepsza ochrona zdrowia.


(…)

… i nerwowe. Stałe napięcie nerwowe powoduje, że nadciśnienie się rozwija, a więc powinniśmy unikać stresu. Aby zmniejszyć nadciśnienie tętnicze należy unikać stresu oraz zmniejszyć ilość spożycia sodu ( do braku soli można się przyzwyczaić).
CUKRZYCA
Cukrzyca przyspiesza i nasila postęp procesów miażdżycowych w dużych tętnicach (aorta i tętnice wieńcowe serca), co prowadzi do choroby wieńcowej i zawału…
… w ciągu dnia oraz unikać uzależnienia od alkoholu, narkotyków, papierosów czy kofeiny.
KAWA I ALKOHOL
Kawa zaparzana i filtrowana nie ma wpływu na hipoproteiny i nie stanowi czynnika ryzyka choroby wieńcowej i nie ma takiej potrzeby, aby ograniczać jej spożycie. Jedynie spożywanie kawy odradzane jest osobom, które chorują na nadciśnienie tętnicze i mającym chwiejny układ nerwowy.
Również alkohol…
… całkowitego, dieta powinna ograniczyć spożycie produktów pochodzenia zwierzęcego (jaj i podrobów zwierzęcych). Natomiast polecane są między innymi; przetwory zbożowe, nabiał, ryby (1 lub 2 razy w tygodniu), drób, cielęcina, dziczyzna(max. 3 razy w tygodniu), dużo warzyw i owoców (najlepiej warzywa strączkowe) i przyprawy korzenne oraz zioła. Pieczywo razowe i z całego ziarna. Potrawy powinny…
…:
Rozpoznać sytuacje, które nas stresują najbardziej,
Wykryć przyczyny stresu i zmienić to co można, a tego co nie można zmienić należy zaakceptować,
Zminimalizować wpływ stresu na ciało i umysł,
Poznać techniki relaksacji(ćwiczenia oddechowe, medytacja) i je wprowadzać z życie
Należy być bardziej realistycznym w stosunku do otoczenia i siebie samego, myśleć pozytywnie, lepiej organizować rozkład zajęć…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz