Sklejka

Nasza ocena:

5
Pobrań: 28
Wyświetleń: 1659
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Sklejka - strona 1 Sklejka - strona 2

Fragment notatki:

Sklejka - jest to materiał drewnopochodny warstwowy, kompozytowy sklejony z krzyżujących się cienkich warstw drewna. Zwykle składa się z nieparzystej ilości warstw. Sklejki wytwarza się z różnych gatunków drewna. Najczęściej z brzozy(najlepsza), olchy, sosny, rzadziej z buku(najlepsza) lub z drzew egzotycznych. Wewnętrzne warstwy sklejki często są z innego, tańszego gatunku niż zewnętrzne.
Produkcja:
-obróbka hydrotermiczna drewna (kilkadziesiąt godzin w wodzie o temperaturze ok. 50o C) -korowanie i oczyszczanie z łyka -przecinanie kłód drewna na wymiar dostosowany do gabarytów łuszczarki -skrawanie nożem łuszczarki z obracających się kloców drewna taśm forniru -łączenie taśm forniru w płaty odpowiadające wymiarom sklejki, -suszenie płatów, -naprawianie wad (sęki i pęknięcia) przez wycięcie wadliwego fragmentu i wklejenie w to miejsce kawałka forniru bez wad -klimatyzacja, -nanoszenie kleju, -formowanie zestawu sklejki, -sprasowywanie, -obrzynanie i ewentualnie szlifowanie, -klasyfikacja.
Ze względu na rodzaj użytego kleju dzielimy na: -sucho trwałe - nieodporne na wodę, -półwodno-odporne - można używać w pomieszczeniach o wilgotności do 90%, -wodno-odporne - można stosować np. przy produkcji łodzi. ... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz