To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Sklejka - jest to materiał drewnopochodny warstwowy, kompozytowy sklejony z krzyżujących się cienkich warstw drewna. Zwykle składa się z nieparzystej ilości warstw. Sklejki wytwarza się z różnych gatunków drewna. Najczęściej z brzozy(najlepsza), olchy, sosny, rzadziej z buku(najlepsza) lub z drzew egzotycznych. Wewnętrzne warstwy sklejki często są z innego, tańszego gatunku niż zewnętrzne.
Produkcja:
-obróbka hydrotermiczna drewna (kilkadziesiąt godzin w wodzie o temperaturze ok. 50o C) -korowanie i oczyszczanie z łyka -przecinanie kłód drewna na wymiar dostosowany do gabarytów łuszczarki -skrawanie nożem łuszczarki z obracających się kloców drewna taśm forniru -łączenie taśm forniru w płaty odpowiadające wymiarom sklejki, -suszenie płatów, -naprawianie wad (sęki i pęknięcia) przez wycięcie wadliwego fragmentu i wklejenie w to miejsce kawałka forniru bez wad -klimatyzacja, -nanoszenie kleju, -formowanie zestawu sklejki, -sprasowywanie, -obrzynanie i ewentualnie szlifowanie, -klasyfikacja.
Ze względu na rodzaj użytego kleju dzielimy na: -sucho trwałe - nieodporne na wodę, -półwodno-odporne - można używać w pomieszczeniach o wilgotności do 90%, -wodno-odporne - można stosować np. przy produkcji łodzi.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)