Składniki mineralne

Nasza ocena:

3
Pobrań: 196
Wyświetleń: 1379
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Składniki mineralne - strona 1 Składniki mineralne - strona 2 Składniki mineralne - strona 3

Fragment notatki:

Składniki mineralne Spośród wszystkich pierwiastków biosfery, w organizmie człowieka występuje około 60, przy czym 1/3 z nich jest zawsze obecna. Pierwiastki te - zwane składnikami mineralnymi, stanowią około 4% masy ciała dorosłego człowieka (ok. 3 kg.). Można je wydzielić z tkanek czy cieczy ustrojowych poprzez ich mineralizację.
Do składników mineralnych zalicza się wszystkie niezbędne dla organizmu pierwiastki, z wyjątkiem C, H, O i N.
Przyjmując jako kryterium, ilościowe różnice w występowaniu w organizmie oraz zakresy wartości zalecanego spożycia, pierwiastki te podzielono je na makro-, i mikroelementy a czasami ultraelementy . W przewodzie pokarmowym biopierwiastki zwykle uwalniają się z połączeń występujących w pokarmie podczas procesów trawienia i w formie nieorganicznej są wchłanianie do krwi, wraz z którą w postaci zjonizowanej, a częściowo w połączeniu z białkami, są transportowane do tkanek
Makroelementy (makropierwiastki) - to pierwiastki, których zawartość w organizmie w przeliczeniu na suchą masę jest większa od 0,01%, a bezpieczny, bądź zalecany poziom spożycia jest wyższy od 100 mg/osobę/dzień. Należą do nich wapń ( Ca ), fosfor ( P ), magnez ( Mg ), sód ( Na ), potas ( K ), siarka ( S ), chlor ( Cl ), a także węgiel ( C ), wodór ( H ), tlen ( O ), azot ( N ), uwzględniając tylko kryterium zawartości w organizmie.
Mikroelementy (mikropierwiastki) - to pierwiastki, których zawartość w organizmie w przeliczeniu na suchą masę jest niższa od 0,01%, a bezpieczny, bądź zalecany poziom spożycia lub zalecenia żywieniowe są niższe od 100 mg/osobę/dzień. Zalicza się do nich żelazo ( Fe ), cynk ( Zn ), miedź ( Cu ), jod ( I ), selen ( Se ), fluor ( F ), chrom ( Cr ), mangan ( Mn ), molibden ( Mo ), bor ( B ), kobalt ( Co ), nikiel ( Ni ), krzem ( Si ), cynę ( Sn ), wanad ( V ). Pierwiastki te często określa się mianem „ śladowych” . Ultrapierwiastki - to pierwiastki, których zawartość w organizmie w przeliczeniu na suchą masę jest niższa od 0,00001% . Zalicza się do nich między innymi srebro ( Ag ), złoto ( Au ), rad ( Ra ), a także niektóre pierwiastki z grupy mikroelementów (wg różnych autorów).
Makro-, mikro- i ultrapierwiastki - z powodu braku układów biologicznych zdolnych do ich syntezy - stanowią grupę składników zaliczanych do niezbędnych . Powinny być one dostarczane w odpowiednich ilościach i proporcjach pod rygorem wystąpienia objawów niedoborów. Funkcje, jakie spełniają składniki mineralne w organizmie człowieka, zostały dobrze poznane w przypadku makropierwiastków, natomiast nie wszystkich mikro- i ultrapierwiastków.
NIEZBĘDNOŚĆ Pierwiastek uważany jest za niezbędny wówczas, gdy jego deficyt powoduje u człowieka charakterystyczne objawy, cofające się po uzupełnieniu niedoboru, lub - gdy wyjaśniona zostanie funkcja, jaką pełni on w ustroju.


(…)

… soli jodkiem potasu w ilości 30 (+/-) 10mg/kg. Nadmierna podaż jodu może doprowadzić do poważnych powikłań ze strony układu oddechowego i pokarmowego oraz do choroby Basedowa (objawy - nadczynność tarczycy).
JOD - NIEDOBORY
Klasycznym objawem niedoboru jodu w organizmie jest zespól zaburzeń wskutek niedoboru - (IDD - iodine deficiency disorders). Towarzyszą mu: powiększenie tarczycy, które prowadzi…
… pokarmowego działają w jelitach jak żywice jonowymienne. Działanie to przypisuje się takim grupom jak kwas uronowy w hemicelulozie i pektynie oraz grupom fenolowym w ligninach.
Interakcje między składnikami mineralnymi decydują o w biodostępności makro - i mikroelementów poprzez:
wzajemne oddziaływania różnych pierwiastków wynikające z podobieństwa w ich budowie, sąsiedztwo w układzie okresowym pierwiastków
… fizyczna oraz stres.
Na zwiększenie stopnia wchłaniania wapnia wpływa laktoza, aminokwasy, obecność witaminy D oraz odpowiedni stosunek Ca do P i Ca do Mg.
Jest materiałem budulcowym kości i zębów,
Zapewnia prawidłowy rozwój kości i zębów;
Uczestniczy w reakcji skurczowo-rozkurczowej mięśni gładkich oraz mięśnia sercowego, wpływa na pracę serca;
Jest jednym z czynników krzepnięcia krwi;
Jest aktywatorem…
… nerwowej i mięśniowej oraz kurczliwość mięśni gładkich i szkieletowych;
Hamuje krzepnięcie krwi, dlatego stosowany jest jako ochrona przed zakrzepem (skrzepy krwi w naczyniach) i zawałem (skrzep krwi w sercu);
Niezbędny w sytuacjach stresowych - wpływa na wydzielanie adrenaliny.
POTAS
Zawartość potasu w organizmie człowieka wynosi 117-156g. Wpływa na aktywność mięśnia sercowego, Obniża ciśnienie krwi…
… może wystąpić przy dużej utracie krwi. Obserwowano je również przy znacznym niedożywieniu i w kwashiorkorze.
Objawami niedoboru mogą być: zaburzenia w metabolizmie żelaza, niedokrwistość, choroby serca, demineralizacja kości, stany zapalne stawów. Podłoże dziedziczne ma choroba Menkesa, która jest wynikiem upośledzonego wchłaniania Cu. Chorują na nią niemowlęta płci męskiej. Objawia się ona zahamowaniem…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz