składniki jęczmienia

Nasza ocena:

4
Pobrań: 49
Wyświetleń: 812
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
składniki jęczmienia - strona 1

Fragment notatki:


Jęczmień (Hordeum L. ) - rodzaj zbóż z rodziny wiechlinowatych . W zależności od podziału wyróżnia się od 20 do 25 gatunków tego rodzaju traw jednorocznych lub trwałych. Pochodzi ze stref umiarkowanych półkuli północnej. Gatunkiem typowym jest Hordeum vulgare L. Morfologia Ziarno okryte jest łuską, pod którą znajdują się dwie okrywy- owocowa oraz nasienna. Pod okrywami znajdują się komórki warstwy alerunowej bogate w tłuszcze i białka. Warstwa alerunowa otacza endospermę -mączysta część ziarna zwaną także bielmem. Endosperma wypełniona jest związkami azotowymi oraz skrobią.
Zarodek składa się głownie z części białkowych. Ta część zarodka, która przylega do endospermy nazywa się tarczką i przenosi składniki pozywanie do endospermy do zarodka
Miedzy endospermą a nabłonkiem tarczki występuje warstwa pustych komórek. Pod okrywą znajduje się zaczątek kiełka liściowego, z którego wyrasta kiełek korzeniowy
Do głównych składników jęczmienia należą
skrobia
związki białkowe
hemiceluloza
Jęczmień Jest ziarnem o najbardziej stałym składzie chemicznym niezależnym od odmiany, zawiera 12% białka ogólnego, 2% tłuszczu, 5% włókna surowego, 60-65% bezazotowych wyciągowych, bardzo mało karotenu i wit.D, więcej natomiast kwasu nikotynowego. Białko jęczmienia, jak również jego większość innych składników pokarmowych, jest bardzo dobrze trawione przez wszystkie zwierzęta. To najbardziej odpowiednia pasza do tuczu świń, gdyż bardzo korzystnie wpływa na jakość słoniny.
Cechy organoleptyczne
Barwa łuski- jednolita, właściwa dla danego roku zbioru. Dobrej jakości jęczmień powinien charakteryzować się jasną i złocistą barwą, bez ciemnych plam na części grzbietowej i powierzchni końcówek ziarna.
Zapach - właściwy dla zboża
Wykształcenie ziarna- właściwe i typowe dla jęczmienia browarowego drugorzędowego. Łuska delikatna
Systematyka wg Reveala Domena
Eukarionty
Królestwo
Rośliny
Podkrólestwo
Naczyniowe
Nadgromada
Nasienne
Gromada
Okrytonasienne
Klasa
Jednoliścienne
Rząd
Wiechlinowce
Rodzina
Wiechlinowate
Rodzaj
jęczmień
Zboże to i jego przetwory podejrzewa się także o działanie przeciwnowotworowe - a to dzięki znajdującym się w nich inhibitorach proteazy, neutralizujących czynniki rakotwórcze w przewodzie pokarmowym. Badania w tym zakresie są jednak w powijakach. Jęczmień zawiera między innymi witaminy B1, B2, B6, beta-karoten, kwas foliowy, potas, wzmacniający kości wapń, przeciwdziałające anemii żelazo, zapobiegający skurczom mięśni i łagodzący skutki stresów magnez, zwiększający odporność organizmu mangan, odgrywające ogromna rolę przy tworzeniu tkanki łącznej cynk i krzem, przy czym ten drugi wzmacnia także włosy i paznokcie. Do tego dochodzi selen chroniący przed wolnymi rodnikami, a zatem zapobiegający nowotworom, oraz regulujący procesy trawienne błonnik. Nie tylko zmniejsza on apetyt, ale i „wymiata” z przewodu pokarmowego szkodliwe substancje, oczyszczając jelito grube.

(…)

… i pszenica. Należy unikać uprawy jęczmienia po  życie, pszenżycie oraz po sobie  (ze względu na choroby podsuszkowe). Nie należy zbyt często uprawiać jęczmienia po owsie, ze względu na możliwość namnażania się w glebie pasożytniczych nicieni. W celu poprawienia stanowiska po zbożach zaleca się uprawę poplonów na przyoranie przed zimą,  np. gorczycę, rzodkiew oleistą,  lub pastewną, rzepak, rzepik lub facelię.  Zboża jako przedplon pod jęczmień powinny być uprawiane w dobrych stanowiskach (po okopowych, motylkowych lub rzepaku ozimym). W uprawie jęczmienia browarnego najlepszymi przedplonami są okopowe na oborniku, oleiste i warzywa nawożone niezbyt dużymi dawkami azotu. Rośliny strączkowe i motylkowe nie nadają się jako przedplon pod jęczmień browarny.
Nawożenie: Jednym z ważniejszych czynników…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz