Skład chemiczny gleby

Nasza ocena:

3
Pobrań: 77
Wyświetleń: 1155
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Skład chemiczny gleby - strona 1 Skład chemiczny gleby - strona 2

Fragment notatki:

Korabiewski. Notatka składa się z 2 stron.
SKŁAD CHEMICZNY GLEBY Skład chemiczny gleby, formy i związki występujących w niej pierwiastków oraz ich przemiany przyjęto określać jako WŁAŚCIWOŚCI CHEMICZNE GLEB Odczyn, zdolności sorpcyjne i oksydoredukcyjne gleb, podlegające prawom zarówno fizyki jaki i chemii określa się mianem FIZYKOCHEMICZNYCH WŁAŚCIWOŚCI GLEB Pierwiastki chemiczne wchodzące w skład gleb:
ponad 98% litosfery składa się z 9 pierwiastków
Zawartość i rozmieszczenie poszczególnych pierwiastków w profilach gleb zależy od rodzaju skały macierzystej (pochodzenie geologiczne) oraz przebiegu procesów glebotwórczych.
W zależności od ilości niezbędnych roślinom, pierwiastki dzieli się na grupy:
makroelementy - występują w glebach w dużym stężeniu. Są pobierane przez rośliny w dużych ilościach, ich niedobór może powodować zahamowanie wzrostu roślin
. Poza azotem, ich nadmiar nie jest szkodliwy dla roślin. Należą do nich: C, H, O, N, P, K, Ca, Mg, Na, S, Fe. Poza węglem, tlenem, wodorem i częściowo azotem pozostałe są pobierane z roztworu glebowego przez system korzeniowy roślin. Tlen, węgiel i częściowo azot rośliny wyższe pobierają z powietrza, a wodór z wody glebowej.
mikroelementy - występują w glebach w znikomych ilościach. Zapotrzebowanie na nie jest niewielkie, lecz są niezbędne jako katalizatory procesów fizjologicznych dla roślin, jako:
fotosynteza
oddychanie
powstawanie chlorofilu
Zarówno niedobór jak i nadmiar bywa szkodliwy dla roślin i dla zwierząt. Należą do nich Mn, Zn, Cu, Br, Mo, Cl, Co, I, F, Pb. Dla roślin ważne są jednak te formy danego pierwiastka, które mogą być przez nie pobrane.
AZOT - N Materiał budulcowy białek, również witamin, nukleotydów, kwasów nukleinowych, alkaloidów, chlorofilu. Pobudza wzrost nadziemnych części roślin nadając im zielona barwę. Niedostateczna ilość azotu powoduje żółknięcie liści, karłowacenie roślin, słabe wykształcenie systemu korzeniowego.
Azot dostaje się do gleby z resztkami roślinnymi, nawozami, poprzez opady i wskutek wiązania wolnego azotu z powietrza. 99% azotu znajduje się w formie organicznych związków azotowych, głównie wchodzących w skład substancji organicznych. Rośliny mogą wykorzystywać jedynie azot w postaci jonów NH 4 + i NO 3 - Związki azotowe mogą być mineralne i organiczne. Jedne przechodzą w drugie na drodze trzech procesów: amonifikacji
nitryfikacji (utlenienie amoniaku do kwasu azotowego) denitryfikacji F O S F O R - P buduje komórki
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz