To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
49. Skarga na bezczynność organu Organy administracji publicznej obowiązane są załatwiać sprawy bez zbędnej zwłoki. Sprawy proste, które mogą być rozpatrzone w oparciu o dowody przedstawione przez stronę łącznie z żądaniem wszczęcia postępowania lub w oparciu o fakty i dowody powszechnie znane albo znane z urzędu organowi, przed którym toczy się postępowanie, bądź możliwe do ustalenia na podstawie danych, którymi rozporządza ten organ, powinny być załatwiane niezwłocznie.
Załatwienie sprawy wymagającej postępowania wyjaśniającego powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej - nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania, zaś w postępowaniu odwoławczym - w ciągu miesiąca od dnia otrzymania odwołania.
O każdym przypadku niezałatwienia sprawy w powyższych terminach organ administracji publicznej obowiązany jest zawiadomić strony, podając przyczyny zwłoki lub opóźnienia i wskazując nowy termin załatwienia sprawy.
Na niezałatwienie sprawy w terminie stronie służy zażalenie do organu administracji publicznej wyższego stopnia. Organ wyższego stopnia uznając zażalenie za uzasadnione, wyznacza dodatkowy termin załatwienia sprawy oraz zarządza wyjaśnienie przyczyn i ustalenie osób winnych niezałatwienia sprawy w terminie, a w razie potrzeby także podjęcie środków zapobiegających naruszaniu terminów załatwiania spraw w przyszłości. Niezależnie od pozytywnego lub negatywnego stanowiska zajętego przez organ wyższego stopnia strona może wnieść do sądu administracyjnego skargę na bezczynność organu administracji publicznej i w sądowym postępowaniu może ewentualnie podważać stanowisko organu wyższego stopnia. Wniesienie zażalenia jest warunkiem formalnym złożenia skargi do sądu administracyjnego na bezczynność organu administracji publicznej. PYTANIA EGZEKUCYJNE
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)