Skarga do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Nasza ocena:

5
Pobrań: 371
Wyświetleń: 1827
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Skarga do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka  - strona 1 Skarga do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka  - strona 2

Fragment notatki:

PRZESŁANKI DOPUSZCZALNOŚCI SKARGI INDYWIDUALNEJ PRZED EUROPEJSKIM TRYBUNAŁEM PRAW CZŁOWIEKA Warunki i przesłanki skargi indywidualnej: skarżącym - może być osoba fizyczna, grupa osób lub organizacja pozarządowa, która wykaże że naruszono jej interes osobisty stanowiący jednocześnie naruszenie norm Konwencji, skargę kieruje się - przeciwko władzom publicznym własnego lub obcego państwa - sygnatariuszowi Konwencji. W praktyce pozwanym może być rząd a nie władza samorządowa, stowarzyszenie, związek zawodowy czy inna instytucja, przedmiotem skargi - może być akt stanowienia lub stosowania prawa, konieczne jest wykazanie, że przez ten akt naruszono konkretne postanowienia (chodzi tu o działanie i zaniechania), skarga może być złożona - po wyczerpaniu wszelkich środków prawnych w terminie 6 miesięcy od dnia doręczenia ostatecznego rozstrzygnięcia (termin ten jest terminem zawitym), skargę kieruje się - bezpośrednio do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu w języku ojczystym skarżącego, z pełnym udokumentowaniem okoliczności, na które skarżący się odwołuje. Skarga musi być podpisana.
Nie można jednocześnie korzystać ze skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i Komitetu Praw Człowieka ONZ. TRYB POSTĘPOWANIA PRZED EUROPEJSKIM TRYBUNAŁEM PRAW CZŁOWIEKA W STRASBURGU W SPRAWIE SKARGI INDYWIDUALNEJ Postępowanie przed Trybunałem w przedmiocie rozpoznania skargi indywidualnej obejmuje kilka etapów: rejestrację skargi w Kancelarii Trybunału - skarga musi odpowiadać wymogom formalnym; rozpoznanie skargi przez Komitet (3 sędziów) - skład ten bada dopuszczalność skargi, tj. wymogi formalne i rozstrzyga o jej odrzuceniu, gdy nie spełnia tych wymogów lub gdy jest oczywiście bezzasadna - co do zasady skargi przekazywane są do Izby, ale wyjątkowo na zasadzie jednomyślności Komitet może podjąć rozstrzygnięcie merytoryczne; po przekazaniu skargi do Izby (7 sędziów) - następuje rozstrzygnięcie merytoryczne, gdzie konieczne jest przeprowadzenie postępowania pojednawczego. Izba orzeka o:
naruszeniu lub braku naruszenia Konwencji,
zadośćuczynieniu pieniężnym,
kosztach i wydatkach,
W szczególnie skomplikowanej sytuacji Izba może przekazać merytoryczne rozstrzygnięcie danej sprawy do Izby Wielkiej (17 sędziów).
Orzeczenia Izby sąd co do zasady ostateczne. W sytuacjach wyjątkowych w terminie 3 miesięcy od wydania orzeczenia można złożyć odwołanie do Wielkiej Izby.
Środek odwoławczy podlega wstępnemu badaniu przez 5 sędziów i może on być uznany za bezzasadny.
Odpowiedzialność za egzekwowanie orzeczeń Trybunału przejmuje Komitet Ministrów RE.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz