Skaly zbudowane z minerałów-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 1085
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Skaly zbudowane z minerałów-opracowanie - strona 1 Skaly zbudowane z minerałów-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Skaly zbudowane z mineralow. Podzial: a)magmowe-powstaja z magmy, mogą z niej krystalizowac rone mineraly, w zależności od składu, podzial: -glebinowe, powstaja na dużych głębokościach, -wylewne-magma idzie na powierzchnie. Stopien krystalizacji: -krystaliczne-z magmy krystalizuja mineraly, -polkrystaliczne, pojedyncze krusztaly, -szklista, brak krystalizacji. Krystaliczne, podzial ze względu na strukture: -jawnokrystaliczne, duze krysztaly, -skrytokrystaliczne, mikroskopowe, -porfirowa, posrednia. Skaly magmowe: granit-skala glebinowa (porfir powstaje bliżej, ryolit-odmiana):kwarc-szary, ortoklaz-bialy, muskowit-przezroczysty, -biotyt-czarny. Struktura jawnokrystaliczna. Tektura okresla sposób ułożenia mineralow w skle i stopien wypelnienia: -tekstury kierunkowe, mineraly układają się w określonym kierunku, -bezladne, w roznych, -porowate-sa wolne przestrzenie, -masywne-cala skala wypelniona przez mineraly. Z granitu i porfiru powstaja gleby piaszczyste, zasobne w potas, niedobory wapnia, magnezu, fosforu. Gabro-skala glebinowa, tekstura bezladna (bazalt-odpowiednim wylewny, duza gęstość), mineraly: oliwin, piroksen-glinokrzemiany, skalenie sodowo-wapniowe-plagioklazy, labrador, bytownit. W bazalcie jest dodatkowo magnetyt, powodujący jego czarna barwe. Gleby-gliniaste, pylowe, zasobne w wapn, magnez, fosfor, żelazo, niedobor potasu. B)metamorficzne powstaja w wyniku metamorfozy skal magmowych lub osadowych. Metamorfizm regionalny-sposób powstawania skal magmowych. Skaly w wyniku ruchow tektonicznych spadaja i ulegaja przemianom. Np. marmur, lupki, gnejsy. Lupek-ze skal osadowych i magmowych, po rozbiciu rozklada ie na blaszki, gleby gliniaste, zalezy od rodzaju lupkow. Gnejs-powstaje z metamorfozy granitu, podobny sklad, tekstury masywne, kierunkowe. C)osadowe: -pochodzenia chemicznego, -organicznego, -okruchowe.
Chemicznego-powsataja ze stracania się substancji nierozpuszczalnych z roztworu, proces zageaszczania roztworu, odparowanie roztworu. Skaly -wapienie (np. kreda jeziorna powstaje z nagromadzenia kalcytu na dnie jezior, trawertyn-kalcyt wytraca się w goracych źródłach. Dolomit, margiel-tworzy się na dnie oceanow przy wysokich ciśnieniach. Ruda darniowa-tworzy się na mokrych lkach. Sklad-tlenki żelaza, limonit. Gleby-redzny. Ewaporaty-skaly które powstaja przez zageszczenie i odparowanie wody ze zbiornikow. Struktury krystaliczne, tekstury masywne lub porowate. Organicznego-wapienie powstaja z obumarlych szczatek zwierzat, torfy, ziemia okrzemkowa. Torf jasny-jasny, zasilany deszczowkami, ubogo. Niskie-ciemne, składniki pokarmowe. Gleby torfowe, struktura organogeniczna, tesktura porowata.
Okruchowe-luzne, -scementowane. Okruchowe powstaja w procesie wietrzenia-zwietrzelina. Okruchy SA transportowane-lodowiec (utwory glacjalne), wiatr (utwory eoliczne), rzeka (aluwialne), lodowiec+woda (wodno-lodowcowe), wody splywajace ze stokow (deluwialne), brak transportu (rezydualne). Podczas transportu okruchy ulegaja obtoczeniu, rozpuszczanie w wodzie, warstwowanie, sortowanie. Struktura skal okruchowych okreslona jest na podstawie średnic okruchow. Zwir rezydualny-brak czynnika transportującego, nie obtoczone, nie warstwowane, najsłabsze gleby, za suche. Piaski-roznej genezy:-zwalowe, -wodno-lodowcowe, -eolicne, -aluwialne, mineraly: kwarc, skalenit, tlnki żelaza. Less-pochodzenia eolicznego, krawędzie lekko pilkowane, dobra gleba, dobrze trzymaja wode, zasobne w składniki. Glina zwalowa-powstala poprzez lodowiec, wielkości ilu, zawiera piasek, kamienie i weglany, dobra skala, druga najliczniejsza gleba. Il jeziorny-transportowany przez wode, w polodowcowych jeziorach, rozne kolory, srednie gleby, zdolnosco do kurczenia i rozchodzenia się urywaac korzenie roślinom, zasobne w składniki, slaba dstepnosc tlenu bo tward. Scementowane-okruchy ulegaja ponownemu sklejeniu przez lepiszcze (żelaziste, wapienne), decyduja one o zasobności gleb. Piaskowiec o roznych lepiszczach, zlepieniec-okruchy wielkości kamieni i żwirów.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz