Siła dyfuzji - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 609
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Siła dyfuzji - wykład - strona 1 Siła dyfuzji - wykład - strona 2 Siła dyfuzji - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Siła dyfuzji
Wnikanie na zasadzie sił dyfuzji polega na wzajemnym mieszaniu się ze sobą dwóch cieczy o różnych stężeniach, aż do momentu wyrównania się ich poziomów. W drewnie zjawisko dyfuzji zachodzi wyłącznie wtedy, gdy wilgotność drewna jest wyższa od punktu nasycenia włókien tj. 28% i w naczyniach znajduje się woda wolna.
Podczas zanurzania drewna w wodnym roztworze preparatu, składniki aktywne prze­nikają z roztworu o wyższym stężeniu w głąb drewna, gdzie stężenie jest niższe. W wy­niku dyfuzji, sól znajdując;! się w roztworze impregnacyjnym, wnika do drewna, a znaj­dująca się w drewnie woda przenika do płynu impregnacyjnego. W takim przypadku lepiej jest stosować roztwory o dużym stężeniu (powyżej 10%) lub używać soli w sta­nie suchym (sypkim lub w formie brykietów, nabojów, pasty). Intensywność dyfuzji jest wprost proporcjonalna do wielkości stężenia roztworu wodnego soli impregna­cyjnej i zależy od czasu trwania tego zjawiska. Zjawisko dyfuzji zachodzi nadal po wyjęciu drewna z roztworu soli , aż do czasu wyschnięcia drewna. Ma wtedy miejsce migrowanie soli zgromadzonej w zewnętrznych warstwach drewna w głąb warstw wewnętrznych. Środki oleiste nie mieszają się z wodą i z tego powodu nie nadają się do impregnacji drewna mokrego. O jakości i skuteczności impregnacji decyduje nie tylko głębokość przesycenia drewna impregnatem, ale również ilość pochłoniętej substancji czynnej przypadającej na jednostkę objętości drewna.
Istotnym parametrem podczas nasycania drewna jest retencja preparatu. Jest to ilość pochłoniętego w procesie nasycania preparatu przypadająca na jednostkę objętości drewna wyrażona w kg/m3.
Metody impregnacji dzielą się na trzy kategorie:
• metody bezciśnieniowe,
• metody ciśnieniowe,
• metody dyfuzyjne.
Przy wyborze metody obowiązuje kilka podstawowych zasad. I tak budując nową konstrukcję należy stosować drewno impregnowane metodami przemysłowymi. Na Wnikanie na zasadzie sił dyfuzji polega na wzajemnym mieszaniu się ze sobą dwóch cieczy o różnych stężeniach, aż do momentu wyrównania się ich poziomów. W drewnie zjawisko dyfuzji zachodzi wyłącznie wtedy, gdy wilgotność drewna jest wyższa od punktu nasycenia włókien tj. 28% i w naczyniach znajduje się woda wolna.
Podczas zanurzania drewna w wodnym roztworze preparatu, składniki aktywne prze­nikają z roztworu o wyższym stężeniu w głąb drewna, gdzie stężenie jest niższe. W wy­niku dyfuzji, sól znajdując;! się w roztworze impregnacyjnym, wnika do drewna, a znaj­dująca się w drewnie woda przenika do płynu impregnacyjnego. W takim przypadku lepiej jest stosować roztwory o dużym stężeniu (powyżej 10%) lub używać soli w sta­nie suchym (sypkim lub w formie brykietów, nabojów, pasty). Intensywność dyfuzji jest wprost proporcjonalna do wielkości stężenia roztworu wodnego soli impregna­cyjnej i zależy od czasu trwania tego zjawiska. Zjawisko dyfuzji zachodzi nadal po wyjęciu drewna z roztworu soli ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz