To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Sieci transgraniczne w polityce zagranicznej Polski - euroregiony.
euroregiony - obszary współpracy transgranicznej, powstające między umowami jednostek samorządów terytorialnych, które leżą na danym obszarze i chcą współpracować.
Idea euroregionów narodziła się w Europie Zachodniej, pierwszy euroregion utworzono na granicy holendersko-niemieckiej w 1958. Pomyślny rozwój i korzyści uzyskiwane z tej formy współpracy zadecydowały o jej rozwinięciu w Europie Zachodniej, a od lat 90. także w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Cele tworzenia:
- współpraca gospodarcza
- na obszarach przygranicznych istniały deficyty ludności, więc ta współpraca ma to naprawiać
- zmiana świadomości(zbliżenia między narodami, poprzez rozwiązywanie wspólnych problemów, współpracę, podkreślanie jedności europejskiej)
- euroregiony jako uzupełnienie kontaktów na poziomie wysokim - państwowym, bo mszy nie koordynują wypełniania na niższym poziomie decyzji politycznych - nie koordynują wszystkiego
- zwalczanie przestępczości zorganizowanej(współpraca transgraniczna na granicy pomaga w lepszym zwalczaniu przestępczości)
- współpraca w zakresie ochrony środowiska
- wpływ na życie mniejszości narodowych na terenach przygranicznych państw współpracujących
- współpraca transgraniczna jako element budowania dobrych relacji z państwami EU(pokazanie gotowości członkostwa. To było widać np. Czech i Polski, gdy dążyły do członkostwa w UE)
- budowanie więzi międzyludzkich(kontakty ludzi o wspólnych problemach)
- wyzwanie dla władz(np. euroregion BUK dla władz ukraińskich)
- współpraca ta jest traktowana jako uspołecznienie stosunków zewnętrznych państwa
Kwestie funkcjonowania euroregionów zostały określone w :
1). Europejskiej Konwencji Ramowej o Współpracy Transgranicznej (tzw. Konwencja Madrycka Rady Europy z 1980)
2). Europejskiej Karcie Samorządu Terytorialnego (1985)
3). Europejskiej Karcie Regionów Granicznych i Transgranicznych w 1995 roku.
Polskie podejście do współpracy(podejście msz)
Ta współpraca nigdy nie napotykała problemu w polskim MSZ. Już Skubiszewski się pozytywnie wypowiadał na jej temat. Zgodnie z dokumentami polskiego msz w latach 90tych współpraca transgraniczna była podnoszona do rangi priorytetów PZ. Obecnie ranga tego procesu jest już obniżona. Polska weszła do UE, więc trochę proces uważany jest za zakończony przez msz.
Polska PZ traci z pola widzenia współpracę z innymi regionami(nie graniczącymi). Uwaga skupiona była tylko na euroregionach, nie skupiają się na szerszej współpracy.
(…)
…, współpraca w dziedzinie ratownictwa morskiego itp.
Konwencja madrycka - jest mowa o obowiązku informowania się władz lokalnych i regionalnych o możliwościach współpracy, a więc regiony są jakby zobowiązane do współpracy. Z konwencji też wynika że powinno się tworzyć organy koordynacyjne i komisje międzyrządowe na szczeblu rządowym ds. współpracy przygranicznej(istnieją też specjalne organy jak Rada ds…
… transgranicznej i międzyregionalnej(w nich są detale współpracy. Z 13 państwami są te szczegółowe, jest z Białorusią, Czechami, Estonią, Gruzją, Litwa, Mołdawia, Niemcy, Rosja(są trzy umowy: transgranicznej współpracy, Obwodem Kaliningradzkim i rejonem Sankt Petersburga), Słowacja, Ukraina, Uzbekistan, nie ma np. ze Szwecją. Przede wszystkim zawierane były w latach 90tych.
Umowy o współpracy są zazwyczaj…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)