Euroregiony

Nasza ocena:

3
Pobrań: 210
Wyświetleń: 3150
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Euroregiony - strona 1 Euroregiony - strona 2 Euroregiony - strona 3

Fragment notatki:

Tekst ma 12 stron i porusza zagadnienia takie definicja euroregionu, podstawy prawne współpracy w ramach euroregionów. Wymienione i opisane są poszczególne euroregiony: Pomerania, Neisse-Nisa-Nysa, Dobrava, Glacensis, Pradziad, Silesia, Śląsk Cieszyński, Beskidy, Tatry, Karpaty, Bug, Niemen, Bałtyk.

...Euroregion jest związkiem dwóch lub więcej jednostek reprezentujących regiony sąsiadujących ze sobą państw, tworzone na podstawie prawa wewnętrznego poszczególnych krajów poprzez zawarcie między nimi umowy o współpracy. Nazwa tej instytucji wywodzi się od najstarszej inicjatywy współpracy transgranicznej "EUROREGIO", powstałej w 1958 r., utworzonej na pograniczu holendersko-niemieckim w rejonie miast Enschede i Granau....

...Ogromną rolę w rozwoju i nowoczesnym funkcjonowaniu obszarów peryferyjnych odgrywa wdrażanie na tych obszarach nowoczesnych technologii, wprowadzanie radykalnych zmian przy uwzględnianiu miejscowych tradycji oraz zmian profilu gospodarki. Istotnym czynnikiem funkcjonowania obszarów peryferyjnych jest rządowa pomoc regionalna nakierowana na budowanie nowoczesnej gospodarki na tych obszarach, jak miało to miejsce w Finlandii...

...Pojęcie peryferyjności oznacza teren słabo rozwinięty w danym regionie. Chociaż obszar peryferyjny jest problemowy, marginalny, trudny, opóźniony w rozwoju i słabiej rozwinięty od innych, to nie musi to oznaczać, że źle funkcjonuje, a jedynie ukazuje, że można by lepiej wykorzystać walory danego obszaru. Zjawisko peryferyjności nigdy nie przestanie istnieć gdyż nie da się zapewnić jednakowego poziomu rozwoju dla wszystkich obszarów jednocześnie, i zawsze będzie istniał obszar bardziej rozwinięty od innych...

Czym jest euroregion Euroregion jest związkiem dwóch lub więcej jednostek reprezentujących regiony sąsiadujących ze sobą państw, tworzone na podstawie prawa wewnętrznego poszczególnych krajów poprzez zawarcie między nimi umowy o współpracy. Współpraca euroregionalna jest najściślejszą i najbardziej zinstytucjonalizowaną formą współdziałania transgranicznego. Elementem nieodzownym i cechą wyróżniającą tego rodzaju współpracę jest element strukturalny. To właśnie ramy instytucjonalno-prawne, czyli tworzenie stowarzyszeń, rad, sekretariatów, grup roboczych, komitetów zarządzających konstytuują działalność euroregionów. Nazwa tej instytucji wywodzi się od najstarszej inicjatywy współpracy transgranicznej "EUROREGIO", powstałej w 1958 r., utworzonej na pograniczu holendersko-niemieckim w rejonie miast Enschede i Granau. Od tego czasu termin "euroregion" jest powszechnie stosowany pomimo, iż nie figuruje on ani w oficjalnych dokumentach o wymianie transgranicznej między państwami ani w oficjalnych dokumentach Unii Europejskiej. W zależności od genezy i modelu członkostwa wyróżnić można dwa typy euroregionów: - samorządowo-lokalne - powstają poprzez instytucjonalizację już istniejącej współpracy transgranicznej i są efektem inicjatywy oddolnej; warunkiem uzyskania członkostwa w strukturach euroregionu jest natomiast wstąpienie do stowarzyszeń lokalnych jednostek samorządowych po obu stronach granicy; ten typ euroregionów występuje głównie na zachodniej i południowej granicy Polski; - administracyjno-rządowe - impuls ku tworzeniu tego typu euroregionów pochodzi od administracji rządowej szczebla regionalnego, a nawet centralnego; przyjmowanie członków odbywa się bezpośrednio przez struktury euroregionu; jest to typ charakterystyczny dla współpracy ponadgranicznej na granicy północnej

(…)

… stanu środowiska naturalnego, poprawę gospodarki rolnej i leśnej, - budowanie oraz dostosowanie infrastruktury do potrzeb ruchu granicznego i regionalnego, - rozwój współpracy gospodarczej, wymiany know-how i transferu technologii, - budowę kompleksowego systemu informacji, w celu wymiany danych w Euroregionie, - rozwój skoordynowanego transgranicznego planowania przestrzennego, -współpracę w zakresie…
… się polsko-niemieckimi imprezami kulturalnymi mającymi znaczenie nie tylko lokalne ale również międzynarodowe. Intensywnie rozwija się współdziałanie samorządów lokalnych Słubic i Frankfurtu nad Odrą, obejmujące oświatę kulturę, turystykę, ochronę środowiska, gospodarkę komunalną i zagadnienia planowania przestrzennego. W związku z tą ostatnią dziedziną są przygotowywane wspólne konferencje planistów obu stron (zainicjowane spotkaniem o nazwie "Forum planowania przestrzennego i komunalnego w Euroregionie "Pro Europa Viadrina" które miało miejsce we Frankfurcie nad Odrą 17 IX 1997 roku) Słubice goszczą również polską placówkę naukową Collegium Polonicum, przynależną do Uniwersytetu Europejskiego "Viadrina" we Frankfurcie nad Odrą. Funkcjonowanie Euroregionu po stronie polskiej jest finansowane…
… znajdujące się w dalszych powiatach. Zadania Euroregionu obejmują inicjowanie tworzenia nowych przejść granicznych, wspólną gospodarkę przestrzenną, ochronę środowiska naturalnego, przygotowanie bazy informacji gospodarczej oraz turystycznej na temat regionu, wspieranie wszelakich inicjatyw gospodarczych oraz wymianę dzieci i młodzieży. Jeżeli chodzi o finanse to pochodzą one ze środków własnych, dotacji…
…. Jedynym rozwiązaniem są dla nich dotacje z programów pomocowych Unii Europejskiej. W 1998 roku organizacja otrzymała 120 tysięcy ECU z programu PHARE. Przeznaczone zostały one na wspieranie gospodarki przestrzennej, rozwoju turystyki, kultury i sportu oraz przyspieszenie rozwoju gospodarczego. Pomiędzy stroną polską a czeską organizowane są różne imprezy, mające na celu przybliżenie mieszkańcom sąsiadów…
… i Szwecji. Po stronie polskiej w skład euroregionu wchodzą 123 gminy, należące do województw pomorskiego, warmińsko - mazurskiego i zachodnio - pomorskiego. Zajmują one powierzchnię 11067 km2, a mieszka tam 1777 tysięcy osób. Duński przedstawiciel to hrabstwo Bornholm, które zajmuje powierzchnię 598 km2 i jest zamieszkiwane przez 46 tysięcy osób. Do euroregionu należy także litewski okręg kłajpedzki…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz