Sieci komputerowe - wykład 3

Nasza ocena:

5
Pobrań: 35
Wyświetleń: 987
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Sieci komputerowe - wykład 3 - strona 1 Sieci komputerowe - wykład 3 - strona 2 Sieci komputerowe - wykład 3 - strona 3

Fragment notatki:

Warstwa transportowa: TCP i UDP. TCP - Transmission Control Protocol. RFC 793. Oprogramowanie TCP tworzy połączenia ( connection ) między dwoma procesami z jednoczesną dwukierunkową transmisją.
Połączenie TCP TCP łączy dwa punkty końcowe , które są identyfikowane przez parę: nr IP oraz nr portu. Połączenie identyfikowane jest przez cztery liczby: dwa numery IP oraz dwa numery portów. Dzięki temu można np. realizować serwery współbieżne działające z tymi samymi numerami portów (wyjaśnienie na wykładzie).
Pomiędzy procesami wymieniany jest strumień 8-bitowych tzw. oktetów (bajtów). Stąd mówi się o usłudze strumienia bajtów . W strumieniu nie są umieszczane automatycznie żadne znaczniki rekordów. Bajty wysyłane są w segmentach (por. poprzedni wykład), porcjami, ale aplikacja docelowa nie jest w stanie określić wielkości poszczególnych porcji w źródle.
Ważne cechy TCP: Partnerzy (komunikujące się procesy) tworzą połączenie z wykorzystaniem mechanizmu uzgodnienia ( uzgadnianie trójfa zowe - three-way handshake ).
Zamknięcie połączenia odbywa się z wykorzystaniem mechanizmu uzgodnienia, podczas którego partnerzy wyrażają zgodę na zamkniecie połączenia.
TCP zapewnia sterowanie przepływem. Informuje partnera o tym ile bajtów danych może od niego przyjąć ( okno oferowane - advertized window ). Rozmiar okna jest równy rozmiarowi wolnego miejsca w buforze odbiorcy. Rozmiar ten zmienia się dynamicznie. Zero oznacza, że nadawca musi zaczekać, aż program użytkowy odbierze dane z bufora.
Dane dzielone są na fragmenty, które według TCP mają najlepszy do przesłania rozmiar. Jednostka przesyłania danych nazywa się segmentem.
TCP zapewnia niezawodność połączenia .
Mechanizmy niezawodności: Potwierdzanie otrzymania segmentów z mechanizmem zegara. Odebrany segment musi być potwierdzony przez odbiorcę przez wysłanie segmentu potwierdzającego. Jeśli potwierdzenie nie nadejdzie w odpowiednim czasie, segment zostanie przesłany powtórnie. Czas oczekiwania zmienia się dynamicznie i zależy od stanu sieci (obciążenia).
Sumy kontrolne. Jeśli segment zostanie nadesłany z niepoprawna sumą kontrolną, to jest odrzucany i nie jest przesyłane potwierdzenie odbioru (w nadziei, że nadawca po odczekaniu odpowiedniego czasu prześle utracony segment jeszcze raz).
Przywracanie kolejności nadchodzących segmentów. Segmenty mogą nadchodzić w kolejności innej niż zostały wysłane, oprogramowanie TCP przywraca prawidłową kolejność przed przekazaniem do aplikacji.


(…)

… docelowego
16 bitowa długość UDP (nagłówek + dane)
16 bitowa suma kontrolna UDP
Dane (jeśli są)
Suma kontrolna.
Algorytm dodaje liczby 16 bitowe, stąd możliwa konieczność uzupełnienia datagramu o bajt 0. To dodanie występuje tylko w algorytmie wyliczania sumy kontrolnej. Dodatkowy bajt nie jest przesyłany. Podobnie 12 bajtowy pseudonagłówek:
Pseudonagłówek:
32 bity adres IP źródła,
32 bity adres IP celu,
8 zer
8 bitów typ protokołu (UDP = 17)
16 bitów długość UDP (powtórzona)
Algorytm jest taki sam jak dla sumy kontrolnej nagłówka IP:
16 bitowe porcje uzupełniane są do 1 (tzn. 1 zamieniane na 0 i odwrotnie), tak otrzymane słowa są dodawane i wynik jest ponownie uzupełniony do 1.
Zastosowanie UDP: jeśli warstwa aplikacji realizuje niezawodność, dostarczanie grupowe.
Sieci komputerowe wykład 3.
3
CLOSED…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz