Sfera życia prywatnego jednostki-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 462
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Sfera życia prywatnego jednostki-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

Sfera życia prywatnego jednostki
Art. 41 pp. daje prasie możliwość krytyki życia publicznego jednostki, ale nie jej życia prywatnego, które jest prawnie chronione (poza sytuacją, gdy życie prywatne łączy się bezpośrednio z pełnioną funkcją publiczną - art. 14 ust 6).
Tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania jako elementy prywatności są dobrami osobistymi, nabytymi w momencie urodzin, niezbywalnymi i chronionymi prawnie (art. 23 k.c.)
Krytyka prasowa może dotyczyć życia prywatnego jednostki, gdy istnieje zagrożenie życia lub zdrowia ludzkiego, lub zagrożenie demoralizacją małoletniego.
Wg Ossowskiej: prawo człowieka do prywatności przejawia się w trzech normach moralnych:
1. prawo do co najmniej tymczasowego odosobnienia
2. prawo od obrony przed wszechogarniającą kontrolą prywatności (kamery, podsłuchy)
3. prawo do zachowania pewnych informacji dotyczących życia prywatnego, w tym rodzinnego i intymnego, także wyznawanych wartości wyłącznie dla siebie
Pojęcie godności człowieka
Godność to część wewnętrzna czci (obok dobrego imienia, które stanowi część zewnętrzną). Zgodnie z prawem, cześć jest dobrem osobistym człowieka, nabytym z chwilą urodzin, chronionym bezwzględnie (art. 23 kc).
Godność osobowa - tradycja chrześcijańska, każdy ja ma tylko dlatego, że jest człowiekiem
Godność osobista - tradycja renesansowa, wg Ossowskiej wiąże się z działalnością człowieka, z tym jakimi wartościami kieruje się on w życiu, jak żyje i co osiągnął swoim życiem, za co oczekuje szacunku. Tak rozumiana godność ma b. subiektywne zabarwienie.
Naruszenie godności to zniewaga z art. 216 kk. Jest wartością chronioną przez prawo bezwzględnie, to znaczy nie ma okoliczności wyłączających odpowiedzialność. Zniewaga jest działaniem celowym, polegającym na użyciu słów obelżywych, zespołów pojęć lub stereotypów pojęciowych, nieracjonalnych, o ładunku ujemnym lub dyskwalifikujące semantycznie znieważonego. Różnice między obowiązującymi w Polsce kodeksami etycznymi
Kodeksy obyczajowe są tworem środowisk zawodowych, zbiorem zasad deontologicznych obowiązujących w danym środowisku.
Obowiązujące w Polsce kodeksy: KEM, DKO SDP i DKO SDRP różnią się: czasem powstania, zakresem obowiązywania oraz sankcjami lub ich brakiem.
czas powstania
KEM-1995, DKO SDP 1938 (czy 1980???), DKO SDRP uchwalony 27.09.1991
zakres obowiązywania:
KEM - wszystkie stowarzyszenia dziennikarskie, Unia Wydawców Prasy, publiczna Telewizja i Radio
DKO SDP/SDRP - tylko członkowie stowarzyszenia
rodzaj zapisów/sankcje lub ich brak
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz