Sewastopol w maju

Nasza ocena:

3
Pobrań: 308
Wyświetleń: 1050
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Sewastopol w maju - strona 1

Fragment notatki:

Sewastopol w maju Prawda o wojnie krymskiej Utwór opowiada o wojnie krymskiej pomiędzy Rosją a Turcją o dostęp do Morza Śródziemnego . Główne działania wojenne toczyły się właśnie na Krymie, pod Sewastopolem. Sewastopol bronił się 11 miesięcy po czym poniósł klęskę. Jej przyczyną była przede wszystkim śmierć cara Mikołaja I (kolejny car podjął rozmowy pokojowe). Na porażkę złożyły się też: nieprzygotowanie Rosji do wojny, brak zaopatrzenia armii, zła technika wojenna oraz błędy dowództwa.
W wojnie brał udział też Tołstoj . Nazywano go tam бешалазукем - oficerem nie mającym przydziału do konkretnej jednostki. Był niejako korespondentem wojennym . Z wydarzeń, których był świadkiem zrodziły się opowiadania.
Akcja toczy się w maju 1855 roku . Utwór rozpoczyna się długimi, monotonnymi, patetycznymi zdaniami informującymi o początku wojny. Bohaterem (jak podkreśla autor) jest prawda - realny obraz wojny. Prawda wypełniająca "Sewastopol w maju" jest gorzka i smutna. Wg Tołstoja wojna niesie tylko strach, cierpienie, męki i śmierć, nie ma z niej żadnego pożytku . Wojnę zaczyna państwo, naród jest „mięsem armatnim” , wykonawcą. Autor wyróżnia dwa rodzaje wojny: sprawiedliwą - obronną i niesprawiedliwą - agresywną, która nie daje szczęścia.
Tołstoj dokonuje podziału wojska:
Oficerowie wyższej rangi zw. arystokratami (ludzie próżni, chcący się za wszelką cenę przypodobać zwierzchnikom, nieczuli na ciężki los swoich podkomendnych z pierwszej linii ognia)
Oficerowie niższej rangi, ludzie z awansu społecznego Zwykli żołnierze, choć odmalowani w nieco sympatyczniejszych barwach, również przedstawieni zostali bez pietyzmu. Jednych i drugich łączy pragnienie wyglądania na prawdziwych zuchów, junaków, co to nigdy nie czują strachu. Ale dziarskie obejście to maska. Od lęku, od przerażenia na froncie nie ma ucieczki - zdaje się mówić zza pleców swych postaci Tołstoj.
Wartości ideowe W utworze przewija się wątek patriotyczny można więc rzec, że trylogia jest dziełem napisanym "ku pokrzepieniu serc". Jednak prawdziwy rdzeń, najgłębszy sens "Opowiadań ..." stanowią humanitaryzm i niechęć wobec wojny. Tołstoj przedstawia w utworze poglądy pacyfistyczne - konflikty powinny być rozwiązywane na drodze arbitrażu a nie wojen, a stosowanie przemocy nie ma żadnego uzasadnienia. Świadczy o tym przede wszystkim opis pola, na którym młody chłopak zbiera maki rosnące między ciałami zabitych . Tołstoj kładzie nacisk na szpital wojskowy , jest to miejsce najbardziej wyeksponowane ilościowo i stylistycznie. To w jego opisie dostrzegamy zniszczenie jakie niesie wojna, jej bezsens.
Inny trop pacyfistyczny to znaczenie przyrody we wszystkich częściach cyklu. Wschody i zachody słońca, obłoki, drzewa, morze i wiatr, wszystko to składa się na obraz ujmujący spokojem, kojący i piękny. Przyroda żyje własnym życiem, jakby nie zwracając uwagi na ludzi i nie rozumiejąc pozbawionego sensu cierpienia i krzywd, jakie zadają sobie jej marnotrawni synowie. ... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz