Sejm - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 154
Wyświetleń: 1344
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Sejm - wykład - strona 1 Sejm - wykład - strona 2

Fragment notatki:

Ustrój państwa. Konstytucja. Organy władzy - pozycja ustrojowa organów władzy: sejm, senat, rząd, prezydent.
Sejm. Sposób kreacji, kadencja, struktura organizacyjna, kompetencje.
Pozycja ustrojowa sejmu opisana w konstytucji z 1997r. 1. Sposób kreacji.
Sejm wybierany w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich, tajnych i proporcjonalnych. 5 przymiotnikowe prawo wyborcze. Proporcjonalność, która nie jest proporcjonalna sensu stricte - sposób liczenia głosów nie jest proporcjonalny, ponieważ mamy do czynienia z liczeniem głosów promującym większe partie; próg wyborczy (zaporowy, klauzula zaporowa) , trzeba go uzyskać by być liczonym.
Proporcjonalność pełna - odsetek głosów który padł na listę jest odsetkiem miejsc, które partia zajmuje w parlamencie. Kto ma w Polsce czynne prawo wyborcze? Ukończone 18 lat w dniu głosowania.
Są wyłączone z prawa czynnego osoby ubezwłasnowolnione,
Bierne prawo wyborcze - próg 21 lat,obywatele polscy, muszą zamieszkiwać na terenie RP w okresie poprzedzającym 5 lat wybory (prawo domicylu) - zawęża prawo bierne osób które mieszkają w tym kraju (tylko w Polsce funkcjonuje to prawo).
Wybory są przeprowadzone w okręgach wielomandatowych, podział mandatów wprost proporcjonalny do liczby głosów.
W podziale mandatów uczestniczą te listy, którym przypadło 5% w skali kraju.
Lista koalicyjna musi uzyskać min.8% w skali kraju (+3%).
Tryb wyborów- 5 przymiotnikowe prawo. Prawo wyborcze - czynne i bierne prawo wyborcze.
Skład sejmu - 460 posłów.
Kadencja - 4 lata. Liczy się od dnia wyborów. Parlament może być rozwiązany przed upływem kadencji na skutek zaistnienia ważnych powodów: nie spełnia najważniejszych funkcji (nie jest w stanie uchwalić najważniejszej ustawy - budżetowej, lub wyłonić rządu). Dwa tryby rozwiązania:
-tryb własnej uchwały (gdy sam podejmuje uchwałę 2/3 głosów ustawowej liczy posłów), - prezydent, pod warunkiem że zostają spełnione okoliczności: zasięgnie opinii marszałka
Struktura organizacyjna sejmu.
Posłowie w sejmie - Plenowie. Obrady plenarne - uczestniczą w nich wszyscy posłowie.
Prezydium tworzą: marszałek oraz wicemarszałkowie.
Stanowisko marszałka obejmuje osoba ze zwycięskiego ugrupowania, kim ta osoba ma być decyduje szef rządu/szef partii. Obrady otwiera marszałek senior.
Wicemarszałkowie - ich ilość jest kwestią uznania, wszystkie kluby parlamentarne mają swojego wicemarszałka, by uwiarygodnić działanie prezydium sejmu. Marszałek jest traktowany jako druga osoba w państwie; po panu prezydencie, uznanie jego roli jest uznaniem dla parlamentu.


(…)

… w państwie. Tworzą go: Prezydium i przewodniczący klubów parlamentarnych.
Najniższa struktura: komisje sejmowe. Problemowe i branżowe.
Czas ich funkcjonowania: stałe oraz nadzwyczajne. Każdy poseł zapisuje się do dwóch komisji. Sensem tych komisji (przesądza o ich charakterze) jest coś jak ministerstwo. Komisje są stałe, powoływane na początku pracy parlamentu, mają przewodniczących z klucza (dzieli…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz