Samoświadomość

Nasza ocena:

5
Pobrań: 217
Wyświetleń: 1316
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Samoświadomość - strona 1 Samoświadomość - strona 2

Fragment notatki:

Samoświadomość Definicja: świadomość siebie, zdawanie sobie sprawy z doświadczanych aktualnie doznań, emocji, potrzeb, myśli, swoich możliwości, czy ograniczeń, autokoncentracja uwagi.
Proces samoświadomości: samoświadomość jest procesem kodowania, przetwarzania i integrowania informacji o własnej osobie. W tym ujęciu akcent położony jest na takie mechanizmy psychologiczne jak: uwaga, pamięć, spostrzeżenia i myślenie abstrakcyjne.
Teoria samoświadomości: teoria samoświadomości, inaczej zwana teorią samopostrzegania, została skonstruowana przez D. J. Bema w 1972 r. Teoria ta jest ściśle powiązana z teorią atrybucji. Źródłem samowiedzy jest zewnętrzna obserwacja swojego zachowania. Dzięki procesowi samopostrzegania jednostka zdobywa informacje o sobie. Znaczenie teorii samoświadomości: ogólnie rzecz ujmując teorii samoświadomości jest koncepcją mówiącą, że kiedy człowiek koncentruje uwagę na sobie samym, zaczyna wówczas oceniać własne zachowanie i porównuje je ze swoimi wewnętrznymi normami i wartościami. Założenie to przyjmuje obiektywizm w ocenie samego siebie.
Bem budując teorię przyjął dwa założenia:
I - jednostka zdobywa wiedzę o swoich kompetencjach, motywacji i emocji dzięki wnioskowaniu o nich na podstawie zewnętrznego zachowania i zewnętrznych okoliczności, w których działa.
II - spostrzeganie siebie i innych ludzi przebiega podobnie do I-go założenia. W obu przypadkach człowiek pełni funkcję obserwatora, który sterowany jest przez bodźce zewnętrzne. Samowiedza (samospostrzeganie) jest koncepcją behawiorystyczną, która ma złożony mechanizm formułowania sądów opisowych i samoocen sprowadzających się do zewnętrznych obserwacji. Jest to teoria jednoczynnikowa.
Podział samoświadomości: samoświadomość można podzielić na wewnętrzną i zewnętrzną:
Treści wewnętrzne obejmują myśli, emocje, pragnienia. Są to tzw. zdarzenia prywatne.
Treści zewnętrzne dotyczą złożonych zachowań, stosunków z innymi ludźmi, ról i pozycji społecznych.
Treści samoświadomości c.d.: Wybory człowieka mają wpływ na jego zachowanie i ujawniają się w postawach moralnych społecznych i interpersonalnych W umyśle człowieka, treści jego samoświadomości nie funkcjonują w sposób dowolny, przypadkowy czy też chaotyczny. Porządek do ich funkcjonowania wprowadzają formy samoświadomości. Można wyodrębnić cztery istotne formy przetwarzania treści samoświadomości: formę indywidualną, formę obronną, formę zewnętrzną, formę refleksyjną.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz