To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Salmonella
Bakterie Salmonella występują u zwierząt dzikich i hodowlanych. W sprzyjających warunkach (ciepło, wilgoć, obecność białka) mogą żyć poza organizmem żywym przez kilka miesięcy. Przemysłowa hodowla drobiu i przetwórstwo żywności przyczyniły się w ostatnich latach do wzrostu zachorowań na salmonellozy na całym świecie.
U ludzi bakterie te wywołują najczęściej dolegliwości żołądkowo-jelitowe nazywane potocznie zatruciem pokarmowym.
Objawy chorobowe, występjące zwykle po 6-72 godzinach od zakażenia, to: bóle brzucha, gorączka, biegunka, czasami nudności i wymioty. Po przebyciu choroby pałeczki mogą być wydalane z kałem przez kilka tygodni lub miesięcy bez jakichkolwiek objawów chorobowych.
Czynnikami chorobotwórczymi rodzaju Salmonella są:
antygeny (polisacharydy znajdujące się w ścianie komórkowej): somatyczny (antygen O) - będący endotoksyną
wirulencyjny (antygen Vi) - właściwości antyfagocytarne
inwazyny - białka powodujące przyleganie i penetrację komórek nabłonkowych jelita
czynniki uodparniające bakterie na fagocytozę (neutralizujące aktywne rodniki tlenowe) katalaza
dysmutaza ponadtlenkowa
Człowiek zakaża się:
poprzez żywność zanieczyszczoną odchodami zakażonych zwierząt (najczęściej drobiu, myszy, szczurów), przez produkty żwynościowe pochodzące od zwierząt zakażonych (jaja, mięso, mleko), od zakażonych zwierząt (kurczęta hodowane w domach) i ludzi wydalających pałeczki z kałem, zarówno chorych, jak i zdrowych (nosicieli). Najczęstszym nośnikiem pałeczek są produkty zawierajace surowe jaja (majonezy, kremy, lody, zupy dla niemowląt i in.) oraz rozdronione przetwory mięsne galaretki, pasztety, pierogi).
Mimo wszędobylstwa pałeczek Salmonella zachorowaniom można zapobiec przez:
mycie rąk po wyjściu z ubikaci i przed przygotowaniem posiłków, utrzymywanie w czystości naczyń, sprzętów kuchennych i samej kuchni (ulubionym siedliskiem bakterii są wilgotne gąbki i zmywaki), przechowywanie żywności w niskiej temperaturze, zapobieganie rozmrażaniu i iponownemy zamrażaniu żywności, wydzielenie miejsca w lodówce na surowy drób, mięso i jaja tak, aby nie stykały się z innymi produktami, całkowite rozmrażanie drobiu, mięsa, ryb i ich przetworów przed przystąpieniem do smażenia, pieczenia, gotowania, poddawanie żywności dziłaniu wysokiej temperatury (gotowanie, pieczenie, duszenie), które jest najłatwiejszym sposobem nieszczenia zarazka (smażenie jest mniej skuteczne), mycie jaj przed rozbiciem skorupki,
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)