Sąd-geneza i rozwój

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 679
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Sąd-geneza i rozwój - strona 1 Sąd-geneza i rozwój - strona 2 Sąd-geneza i rozwój - strona 3

Fragment notatki:

Sąd
Geneza i rozwój
akt utworzenia Sądu poprzedzały długotrwale dyskusje i prace przygotowawcze; inspiracją do nich był wniosek Trybunału przedłożony w 1974 roku przedstawiający potrzebę powołania specjalistycznego sądu rozstrzygającego sprawy pracownicze
we wrześniu 1978 roku Komisja wystąpiła z oficjalną propozycją utworzenia specjalnego trybunału pracowniczego; konieczne unormowanie zostało wprowadzone na mocy JAE, powierzając RUE kompetencję do podjęcia decyzji w tym zakresie; treść decyzji została zaproponowana przez TS; Rada obradując w składzie szefów rządów i państw w dniu 24 października 1988 roku podjęła jednomyślnie, po zasięgnięciu opinii Komisji i Parlamentu, decyzję o utworzeniu Sądu Pierwszej Instancji; działalność SPI została zapoczątkowana 1 listopada 1989 roku
SPI przejął część obowiązków TS; do czasu wejścia w życie postanowień TN SPI nie posiadał statusu samodzielnej instytucji sądowniczej, stanowił część TS i funkcjonował przy nim jako organ pomocniczy
od 1 lutego 2003 roku SPI ma rangę samodzielnego organu sądowego
do innych istotnych zmian wprowadzonych przez TN należy zaliczyć możliwość ustanowienia przy Sądzie wyspecjalizowanych składów sędziowskich; składy te są ustanawiane jednomyślną decyzją Rady na wniosek KE oraz po konsultacji z PE i TS; ponadto Rada może tworzyć składy sędziowskie na wniosek TS, wówczas wymagana jest konsultacja z PE i Komisją; nowym rozwiązaniem wprowadzonym przez TN jest możliwość powołania rzeczników generalnych przy Sądzie; przełomowe znaczenie reformy nicejskiej polega na zamieszczeniu klauzuli umożliwiającej kontynuowanie zmian w formie uproszczonej, bez konieczności dokonywania zmian Traktatów
Przedmowa
Od dnia 1 grudnia 2009 r., tj. od daty wejścia w życie traktatu z Lizbony, Unia Europejska uzyskała osobowość prawną i przejęła kompetencje powierzone wcześniej Wspólnocie Europejskiej. Prawo wspólnotowe stało się zatem prawem Unii. W poniższym opracowaniu termin „prawo wspólnotowe" będzie jednak nadal używany przy cytowaniu wcześniejszego orzecznictwa Sądu.
Skład
W skład Sądu wchodzi co najmniej jeden sędzia z każdego państwa członkowskiego (w 2007 r. 27 sędziów). Sędziowie mianowani są za wspólnym porozumieniem przez rządy państw członkowskich, po konsultacji z komitetem, którego zadaniem jest opiniowanie zdatności kandydatów. Mandat jest sześcioletni i odnawialny. Sędziowie wybierają spośród siebie na okres trzech lat prezesa.
Mianują także sekretarza na sześcioletnią kadencję.
Sędziowie pełnią swoje funkcje przy zachowaniu całkowitej bezstronności i niezależności.


(…)

… i ustnej.
Postępowanie wszczyna wniesienie przez adwokata albo radcę prawnego lub pełnomocnika skargi na piśmie skierowanej do sekretariatu. W komunikacie w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej publikowane są we wszystkich językach urzędowych główne punkty tej skargi. Sekretarz doręcza skargę stronie przeciwnej, której przysługuje miesięczny termin na przedstawienie odpowiedzi na skargę. Strona skarżąca może następnie przedstawić w wyznaczonym terminie replikę, a strona pozwana może odpowiedzieć dupliką.
Każda osoba oraz każdy organ i jednostka organizacyjna Unii Europejskiej, o ile potrafi wykazać uzasadniony interes w rozstrzygnięciu sprawy przedłożonej Sądowi, jak również państwo członkowskie i instytucje Unii Europejskiej mogą brać udział w postępowaniu w charakterze interwenienta. Interwenient przedkłada…
… ochronnych („dumping") oraz aktów, za pomocą których korzysta ona z uprawnień wykonawczych ;
skarg o odszkodowanie za szkody wyrządzone przez instytucje Unii Europejskiej lub ich pracowników ;
skarg dotyczących umów zawartych przez Unię europejską, w których właściwość Sądu została wyraźnie określona ;
skarg z zakresu wspólnotowych znaków towarowych.
Odwołań, ograniczonych do kwestii prawnych, od orzeczeń…
… znaków towarowych chronionych we wszystkich państwach członkowskich Unii i zarządzanie nimi, ze zgłoszeniem znaku towarowego dla tabletki do prania lub do zmywarki. Trójwymiarowy znak handlowy miał postać okrągłej tabletki o dwóch warstwach w kolorach białym i czerwonym. Zgłoszenie zostało odrzucone przez OHIM, a skarżąca wniosła sprawę do Sądu Pierwszej Instancji w celu uzyskania stwierdzenia…
… z przedsiębiorstw oraz zakresu geograficznego kartelu w odniesieniu do innego przedsiębiorstwa.
Sąd zatwierdził ponadto grzywny nałożone przez Komisję do wysokości 83 410 000 EUR. Natomiast dwóm przedsiębiorstwom grzywny zostały obniżone (wyrok w sprawach połączonych HFB i in. przeciwko Komisji z 2002 r.).
Pomoc państwa
Ustawą z 1991 r. bank kontrolowany w całości przez land Nadrenia Północna Westfalia
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz