Pitagorejczycy potem Platon - rzeczywistość składa się z liczb.
JOHANN FRIDRICH HERBART, (XVIII / XIX). filozof
zajmował się życiem psychicznym
usiłował zrealizować program tzw. psychologii matematycznej - Usiłował to, co wiedział o psychologii tłumaczyć matematycznym językiem. Matematyka herbartowska oparta raczej na domysłach, spekulacjach, nie na badaniach eksperymentalnych.
przedstawił model zjawisk psychologicznych - empiryczno-asocjacjonistyczny podstawą wszelkiego życia duchowego, czyli psychicznego są doznania zmysłowe, które docierają do człowieka. Pozostawiają po sobie ślady - owe percepcje, ślady tych percepcji w postaci wyobrażeń, potem jakieś bardziej złożone ślady w postaci pojęć
Można przedstawić w postaci tam atomów, elementów, czegoś w rodzaju kuleczek, które gdzieś są w duszy. Mają one właściwości przyciągania i odpychania się. Istnieje próg, czy poziom świadomości. Niektóre z tych dawnych śladów mogą się tam przedostawać przez ten próg, a inne nie. Jeśli nasza praca umysłowa ma polegać na wydobywaniu z pamięci tych dawnych śladów, tego, co kiedyś słyszeliśmy, tego, czego się nauczyliśmy, a te ślady są słabe, czyli są np. poniżej progu świadomości, to różne silne bodźce, które do nas docierają mogą uniemożliwiać wyciągnięcie tych śladów, czy tych kuleczek ponad próg świadomości. Ze względu na właściwości przyciągania i odpychania, żeby względnie wzmocnić siłę tego, co jest w naszej pamięci trzeba osłabić siłę tego, co do nas percepcyjnie dociera. Żeby nie było konkurencji. Zatem jak mamy coś złożonego a jednocześnie niespecjalnie silnie utrwalonego w pamięci przypomnieć, to trzeba maksymalnie zmniejszyć doznania percepcyjne. Żeby nie było konkurencji od tych kuleczek pamięciowych. Herbart tak sobie wyobrażał życie psychiczne, wszystkie te zasady, siły przyciągania się owych atomów psychicznych usiłował matematycznie opisać, wyrazić językiem formalnym i na tych sformalizowanych r prawach i teoriach opierać swoje zasady pedagogiczne i swoją psychologię.
wprowadził pojęcie percepcji, które dawało się opisać w postaci mechanicznego przyciągania i odpychania się atomów psychicznych (kuleczek)
UWAGA!!! Słownik Psychologiczny WSPOMINA TYLKO O APERCEPCJI (o masie apercepcyjnej rozumianej jako uprzednio nabyta wiedza) Jeśli coś się pojawia - jakaś kuleczka percepcyjna w naszej świadomości - to ona przyciąga albo odpycha inne kuleczki i przyciąga także to, co było w naszej psychice, czyli stare wyobrażenia. Tworzy się w ten sposób całość powiązanych kuleczek percepcyjno-pamięciowych - To, co kiedyś przeżywaliśmy ma wpływ na to co obecnie do nas dociera i jak to dociera.
(…)
… niższości. Ucieczka w słabość, albo demonstrowanie własnej słabości i manipulowanie w ten sposób innymi ludźmi. jawna walka (bardziej twórczy i mniej destruktywny), zdobywanie przewagi w jakiś dziedzinach, które kompensują poczucie słabości.
Badał też życie rodzinne - różne traktowanie dzieci w zależności od kolejności urodzeń.
Był też tzw. prekursorem psychologii humanistycznej, podkreślającej pozytywne…
…, z czym człowiek się utożsamiał. Podobnie jak Adler zapoczątkował psychologię humanistyczną
taksonomia typów osobowości nawiązuje do historii konfliktów i sposobów ich rozwiązywania
typ normalny (najgorszy) - konformista, wolę powszechną przyjmuje jako wolę własną, nie ma większych problemów w związku z tym, ale też się nie rozwija, nie doskonali.
Jest typ następny, już bardziej rozwinięty…
… czy biologicznie związana. Nieświadomość zbiorowa jest źródłem, które jest odpowiedzialne za pojawianie się symboli a właściwie różnych wyrazów treści symbolicznych, ekspresji. Nieświadomość - jest czymś, co pomaga, czy też wręcz umożliwia tzw. proces indywiduacji,. Czyli proces będący czymś więcej niż samorealizacja, bo to nie jest tylko zrealizowanie możliwości jakie człowiek ma, ale zrealizowanie…
… fragmenty nieświadomości zbiorowej, bo w pewnym sensie ta nieświadomość składa się z pewnych treści, Treści takich uniwersalnych, nie wyłącznie, ale przede wszystkim grupowych. Drugie rozumienie archetypów to są nie te treści, które są w nieświadomości, które już zostały jakoś symbolicznie, przy pomocy jakiegoś nośnika wyrażone (??skoro nie te treści to jakie??). Czy to pojawiają się w obrazie sennym…
… należy rozwijać psychologię i to także psychologię eksperymentalną . We Lwowie (lub Krakowie) między 1904 a 1911 r za sprawą Twardowskiego powstała pierwsza polska pracownia psychologii eksperymentalnej.
GEORGE JOHN ROMANES
dzielił czynności na trzy rodzaje: czynności tzw. świadome - to tym się interesowała psychologia europejska;
czynności instynktowne - złożone, ale dosyć sztywne formy zachowań…
… science i psychologii poznawczej;- w 30-tych latach podał definicję obliczania, do której nawiązuje cognitive science i psychologia poznawcza, tworząc tzw. teorię umysłu. Powiadał, obliczanie jest to manipulowanie symbolami, jakimiś fizycznymi symbolami, według z góry ustalonych wzorów. I stworzył taki model abstrakcyjny czegoś, co może przeprowadzać dowolne obliczanie, czego nie należy utożsamiać…
… mają. Nie używał terminu „instynkt”.
Najważniejsze twierdzenia: teoria libido, teoria rozwoju psychoseksualnego, teoria trzech sfer osobowości - twierdzenia niezmienne + zmieniająca się teoria lęku. /teoria popędów też zmodyfikowana/
Freud używał słów świadomość i nieświadomość, natomiast podświadomość często jest czymś innym, o tym Freud nie pisał, chociaż często się używa zamiennie podświadomość. Co najwyżej…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)