To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
. Ryzyko inwestycyjne: inwestycje są zawsze podejmowane dla określonego celu, dla zrealizowania jakiegoś oczekiwania. Z istotą inwestycji wiąże się ryzyko nie spełnienia oczekiwania. Odkładanie pewnego dla niepewnego, odkładanie pewnej konsumpcji dla niepewnego zrealizowania naszych zadań, oczekiwanie zawsze związane jest z konsumpcją, czyli odkładanie konsumpcji niepewnej. Skala niepewności zależy od wielu czynników. Ryzyko podejmuje każdy inwestor. Sama przedsiębiorczość jest ryzykiem. Immanentną cechą przedsiębiorstwa jest rozwój który następuje poprzez inwestycje szeroko rozumiane, nie tylko finansowe i rzeczowe, ale także inwestowanie w pracowników. Literatura przedmiotu ryzyka jest literaturą bardzo obszerną. Poznawanie ryzyka jest coraz pełniejszy. W gospodarce jedynie jest pewne to, że nic pewnego nie ma. Można przewidywać pewne rzeczy, ale nie ma nic pewnego. W definicjach ryzyka zawsze pojawia się motyw oczekiwania i jego spełnienia. Mówi się o dyspersji między oczekiwaniem i prawdopodobieństwem spełnienia oczekiwania. Są projekty w których prawdopodobieństwo spełnienia oczekiwania jest większe, ale też takie, gdzie przedsiębiorstwo jest mniejsze. Nęcą i kuszą te projekty, które są obarczone wielkim ryzykiem. To dotyczy inwestowania we wszystkich miejscach inwestowania.
. Ryzyko oznacza zakres dyspersji możliwych do osiągnięcia wyników wokół oczekiwanego zwrotu.
to zakres możliwego odchylenia przyszłych zysków od zysków oczekiwanych.
Dla ocen dotyczących nabywania papierów wartościowych, a także efektywności inwestycji, ryzyko określa się jako możliwość zaistnienia odchyleń pomiędzy bieżącymi wpływami środków pieniężnych, a zakładanymi strumieniami wpływu tych środków.
Zwrot - to rezultat inwestycji, to co się osiągnie rzeczywiście.
Podstawowe źródła ryzyka:
- czynniki makroekonomiczne:
- inflacja
- ogólne warunki gospodarowania
- zmiany regulacji prawnych dotyczących gospodarowania - czynniki mikroekonomiczne:
- charakterystyczne dla sektora
- specyficzne dla przedsiębiorstwa
Te źródła ryzyka dotyczą procesów gospodarczych. Czynniki (źródła makroekonomiczne to są te najczęściej niezależne od bieżącego stanu, sytuacji i działań określonego przedsiębiorstwa. Związane są z funkcjonowaniem gospodarki. Inflacja zawsze się wiąże z ryzykiem. Skutkiem inflacji są zmiany poziomu cen (wzrost cen).
Ryzyko to dyspersja pomiędzy tym co jest przedmiotem oczekiwania a prawdopodobieństwem wystąpień. Przedsięwzięcia inwestycyjne są zawsze związane z ryzykiem. Skala ryzyka jest bardzo różna. Ryzyko jest zależne od czasu. Ryzyko jest większe, im więcej jest zmian ogólnego gospodarowania.
(…)
… od kredytów długookresowych i pożyczek oraz dywidendy od akcji uprzywilejowanych.
Zewnętrzne źródła finansowania inwestycji to nakłady, których elementy mają charakter kosztów stałych
Ryzyko operacyjne, finansowe i całkowite:
W ocenie ryzyka inwestowania w papiery wartościowe wiąże się podział ryzyka na systematyczne i niesystematyczne.
. Ryzyko systematyczne - dotyczy tej części zysku z papieru…
… a prawdopodobieństwem wystąpień. Przedsięwzięcia inwestycyjne są zawsze związane z ryzykiem. Skala ryzyka jest bardzo różna. Ryzyko jest zależne od czasu. Ryzyko jest większe, im więcej jest zmian ogólnego gospodarowania.
Podstawowe klasyfikacje ryzyka:
- ryzyko operacyjne
- ryzyko finansowe
- ryzyko całkowite przedsiębiorstwa
- ryzyko systematyczne
- ryzyko niesystematyczne
Ryzyko operacyjne i finansowe tworzą ryzyko…
…. Jest to stopień zróżnicowania portfela inwestycyjnego w odniesieniu do inwestycji finansowych. To czynnik ograniczający podział ryzyka. Dywersyfikacja jest zawsze przeciwstawna ze specjalizacją. Profesor Kotarbiński wyjaśnia na czym polega 'geneza efektów ze specjalizacją. Mówi, że jeżeli ktoś wykonuje coś, to robi to lepiej niż ten, który wykonuje dziesiątki różnych rzeczy, ponieważ specjalista wykonuje pracę…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)