To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
12.10.2006
RYNEK W TEORII EKONOMII I ZARZĄDZANIA I. Pojęcie rynku w teorii ekonomii .
Rynek jest kategorią ekonomiczną, nierozerwalnie związaną z produkcją i wymianą towarową. Rynek istnieje już wówczas, gdy dwóch partnerów wymienia towary. Z pełnym rozwojem rynku mamy jednak do czynienia wówczas, gdy: Do wymiany staje duża liczba uczestników (wielu kontrahentów i występuje duża liczba aktów kupna sprzedaży)
Gdy istnieje określony stan napięcia (presja na kupujących i sprzedających)
Gdy istnieje bogactwo form w jakich transakcje wymienne dochodzą do skutku.
Definicje RYNKU Ujęcie historyczne (techniczne)
Rynek - miejsce spotkań kupujących i sprzedających, którzy dokonują transakcji wymiennych, np. place targowe, bazary, hale targowe, sklepy i wszelkie miejsca, na których dokonuje się aktów kupna sprzedaży. Nazwa rynku
Nazwa rynku wywodzi się historycznie z nazwy placów miejskich, które były miejscem zebrań obywateli dla decydowania o ważnych sprawach politycznych itp.
Ujęcie ekonomiczne (klasyczne)
Rynek to proces prowadzący do tego, że decyzje gospodarstw domowych dotyczące konsumpcji alternatywnych dóbr, decyzje przedsiębiorstw o tym co i jak wytwarzać oraz decyzje pracowników dotyczące tego jak dużo i dla kogo pracować, zostają wzajemnie uzgodnione dzięki odpowiednim dostosowaniu cen.
Za rynek w znaczeniu ekonomicznym uważa się ogół stosunków wymiennych (towarowo-pieniężnych) między sprzedającymi, oferującymi towary i usługi po określonej cenie i reprezentującym podaż a kupującym, zgłaszanym zapotrzebowanie na te towary i usługi znajdujące pokrycie w funduszach nabywczych. Kupujący reprezentują popyt.
Kategorie rynkowe: popyt
podaż
które w powiązaniu z ceną tworzą mechanizm dostosowawczy, zwany mechanizmem równowagi lub mechanizmem rynkowym.
W ujęciu ekonomicznym rynek utożsamiany jest zatem z mechanizmem dostosowawczym popytu do podaży.
Funkcje ekonomiczne rynku
funkcja wyrównywania poziomów oraz struktury podaży i popytu za pomocą ceny równowagi rynkowej
funkcja informacyjna
funkcja alokacyjna
funkcja motywacyjna
rynek weryfikuje prawidłowości decyzji gospodarczych
Systemowe ujęcie rynku
Istotą podejścia systemowego jest traktowanie każdego obiektu jako: układu wyodrębnionego z otoczenia i powiązanego z nim za pomocą wejść i wyjść.
Lub jako systemu składającego się z pewnej liczby elementów powiązanych ze sobą za pomocą relacji (sprzężeń) i tworzących określoną całość.
W przypadku: układu przedmiotem zainteresowania są powiązania zewnętrzne i właściwości funkcjonalne natomiast w przypadku
(…)
… lokalny - to najmniejszy układ przestrzenny wyodrębniony ze względu na zasięg popytu, podaży i ceny. (do 1 godziny dojazdu)
Może nim być rynek pojedynczego sklepu lub osiedla, gdy chodzi o artykuły codziennego użytku jak nabiał, pieczywo. Lub może obejmować obszar całego miasta czy gminy.
Rynek regionalny - obszar obejmujący zasięgiem region czyli kompleks przyrodniczo-produkcyjny o określonym profilu…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)