To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
RYNEK REGIONALNY
DZIENNIK ŁÓDZKI - dziennik informacyjno-polityczny - powstał w 1883 r. red nacz: Robert Sakowski -chciała nawiązać kontakt z czytelnikiem od początku - przedsięwzięcia, akcje charytatywne - „nic, co łódzkie i ludzkie nie jest mi obce” 2000 - połączenie z wiadomościami dnia - czytanie zakorzenione w tradycji - różne dodatki - 2007- odchodzi od wiadomości regionalnych (były 3 strony krajowe reszta regionalna); łączy się z The Times zagranica, kraj, marginalnie regionalnie kolor czerwony, niebieski, zielony, inny sposób nazewnictwa różnych działów były stałe dodatki, które zastąpiono innymi, w innej szacie graficznej Dziennik Łódzki (pełny tytuł Polska Dziennik Łódzki) - najstarsza łódzka, nadal ukazująca się gazeta - obecnie jako regionalna mutacja dziennika "Polska", wydawanego przez Polskapresse. Gazeta jest obecnie wydawana w formacie tabloidowym w nakładzie ok. 306 tys. egzemplarzy tygodniowo.
Do gazety dołączane są dodatki - najważniejsze z nich to:
* program telewizyjny Tele Magazyn - piątek
* dodatek ogłoszeniowy Gratka - środa
o Gratka samochodowa - czwartek
o Gratka dotycząca pracy - poniedziałek
EXPRESS ILUSTROWANY od 1923 -naga laska na końcu - ma rozluźnić panów po lekturze - powstanie: XXlecie między wojenne - red nacz. Marcin Kowalczyk „Express Wieczorny Ilustrowany” ukazał się jako gazeta koncernu wydawniczego Republika. Jego założycielami i udziałowcami byli dwaj dziennikarze - Władysław Polak (wieloletni redaktor naczelny) i Czesław Ołtaszewski oraz trzej biznesmeni - Maurycy Poznański, Leszek Kirkien i Sergiusz Cynamon. Przestał istnieć we wrześniu 1939, podobnie jak całe wydawnictwo Republika.
Odżył dopiero po 6 latach. Pierwszy powojenny nakład ukazał się 17 stycznia 1946. Jego przedwojenną tradycję kontynuowali tacy dziennikarze jak: Mieczysław Jagoszewski, Adam Ochocki i Wacław Drozdowski, autor komiksów z Patem i Pataszonem, a następnie z Wickiem i Wackiem. Na jego łamach zadebiutował słynny satyryk Ludwik Jerzy Kern, późniejszy redaktor dodatku tygodniowego „Śmiejmy się”.
„Express Ilustrowany” po raz kolejny znalazł się na zakręcie historii, gdy w 1953, nakazem ówczesnych władz, zostały zlikwidowane popołudniówki. Gazetę połączono wówczas z „Dziennikiem Łódzkim” jako „Łódzki Express Ilustrowany”. Dopiero po trzech latach, 15 listopada 1956, powrócił do kiosków pod tytułem „Express Ilustrowany” i po kilku miesiącach znów stał się najpopularniejszą łódzką gazetą. Tak jest do dziś.
Najnowszy rozdział w historii „Expressu Ilustrowanego” zaczął się od likwidacji w 1990 Spółdzielni Wydawniczej Prasa-Książka-Ruch i kupieniu tytułu w 1991 przez francuski koncern prasowy Hersant. Po 4 latach „Express Ilustrowany” odkupił niemiecki koncern wydawniczy Verlagsgruppe Passau.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)