Fragment notatki:
TEMAT 7. RYNEK EUROOBLIGACJI - UCZESTNICY, INSTRUMENTY, MECHANIZMY. Plan wykładu 1. Definicja i rodzaje obligacji. 2. Struktura międzynarodowego rynku obligacji. 3. Rozmiar rynku euroobligacji. 4. Rodzaje obligacji międzynarodowych. 5. Euroobligacje - procedura emisji. 6. Inwestorzy euroobligacji. 7. Przyszłość rynku euroobligacji. Definicja obligacji Obligacja - to papier wartościowy, w którym emitent stwierdza, że jest dłużnikiem właściciela obligacji (obligatariusza) i zobowiązuje się wobec niego do spełnienia określonych świadczeń (pieniężnych lub niepieniężnych). Za zaciągnięte zobowiązanie podczas emisji obligacji emitent odpowiada całym swoim majątkiem. Klasyfikacja obligacji ze względu na formę: o dokument materialny; o zapis elektroniczny (zdematerializowana); ze względu na rodzaj emitenta: o skarbowe, o komunalne (municypalne), o przedsiębiorstw w tym junk bonds o międzynarodowych instytucji finansowych ze względu na sposób oprocentowania: o stałe oprocentowanie, o zmienne oprocentowanie o zerokuponowe ze względu na posiadacza: o na okaziciela o imienne ze względu na czas: o długoterminowe o średnioterminowe o krótkoterminowe ze względu na prawa: o zwykłe o zamienne o przychodowe o z prawem poboru ze względu na sposób zabezpieczenia: o zabezpieczone hipoteką (mortgage bonds) o zabezpieczone innymi papierami wartościowymi (collateral bonds) o podporządkowane (subordinated) o noty korporacyjne (corporate notes) ze względu na miejsce emisji: o krajowe o zagraniczne o euroobligacje Cechy obligacji Nazwa obligacji, np. skarbowa Wartość nominalna (face value) - w określonej walucie - oznacza wielkość udzielonej emitentowi pożyczki z tytułu jej nabycia. Oprocentowanie - stałe, zmienne - dochód naliczany od wartości nominalnej, płatny we wskazanych okresach (płatności kuponowe). Termin wykupu (okres zapadalności) - od daty emisji do daty wykupu wartości nominalnej: o pierwotny okres wykupu, np. emisja 31 stycznia 2009 - termin wykupu 1 luty 2014 - 5 lat
Obligacje międzynarodowe Obligacje zagraniczne Euroobligacje Globalne obligacje Obligacje międzynarodowe - definicje Obligacje zagraniczne (obce) - są sprzedawane przez zagranicznych emitentów w walucie kraju emisji. Przykład: szwedzki producent Volvo sprzedaje (emituje) obligacje w USA denominowane w USD. Największe rynki obligacji zagranicznych: Yankee Bonds - zagraniczne obligacje sprzedawane w USA Samurai Bonds - zagraniczne obligacje emitowane w Japonii. Bulldogs Bonds - zagraniczne obligacje emitowane w Wielkiej Brytanii. Rembrandt Bonds - obligacje zagraniczne sprzedawane w Holandii. Globalne obligacje - emitowane jednocześnie na kilku rynkach zagranicznych w walutach krajów emisji (emitent sprzedaje obligacje w USA, Europie, Azji). Średnia wartość emisji 920 mln USD. Emisja jest w pełni uregulowana prawnie - np. część amerykańska (USD) podlega rejestracji w SEC.
(…)
… dwuwalutowe Umożliwiają płatność kuponu w jednej walucie a spłatę kapitału w innej. Zazwyczaj są to obligacje o stałym oprocentowaniu. Przykład: japońska korporacja emituje obligacje w Londynie - wykupuje obligacje w USD a kupon płaci w Euro.
Organizacja emisji euroobligacji Rynek pierwotny - emisja organizowana jest przez konsorcjum banków. Rynek wtórny: o rynek OTC (zazwyczaj w Londynie); o rynek…
… ważne daty: Data organizacji konsorcjum - wprowadzenie emisji (wysłanie telexu do banków z zaproszeniem do konsorcjum - czas na odpowiedź 2 godziny). Data emisji na rynku pierwotnym. Data rozwiązania konsorcjum - obligacje wprowadzane na wolny rynek. Rozliczenie emisji - rynek wtórny Transakcje euroobligacji na rynku wtórnym są rozliczane przez 2 systemy: Euroclear oraz Cearstream International…
… roczna bądź półroczna; możliwość zamiany stałego oprocentowania na zmienne; wysokość oprocentowania na rynku pierwotnym jest podawana inwestorom w formie dochodowości wyrażonej różnicą dochodowości od obligacji skarbowych wyrażonych w tej samej walucie. Euroobligacje o zmiennym oprocentowaniu Punktem odniesienia zmiennego oprocentowania jest LIBOR, EURIBOR (3M 6M dolar US) W okresach 3 lub 6 M…
… jest atrakcyjny ze względu na brak regulacji i ograniczeń podatkowych tak dla emitentów jak i inwestorów. Eurorynek oferuje korzystniejsze ceny. Ze względu na wielkość eurorynku - rynek wtórny jest bardziej płynny niż krajowe rynki. Jedynie amerykański rynek obligacji ma porównywalny poziom płynności. Funkcjonowanie eurorynku powinno być podtrzymywane ze względu na mniejsze regulacje niż na rynkach krajowych. Wnioski Rynek obligacji dzieli się na krajowy rynek obligacji, rynek obligacji zagranicznych, rynek euroobligacji oraz rynek obligacji globalnych. Najbardziej znaczącym rynkiem jest rynek euroobligacji. Waluta w której zazwyczaj denominowane są euroobligacje to USD. Procedura plasowania emisji euroobligacji organizowana jest przez konsorcjum bankowe. Rynek wtórny jest organizowany…
… w £ - obligacje 5, 30 letnie; wartość - 950 mld £ transza w jenach - obligacje 5 letnie; wartość - 90 mld jen Obligacje międzynarodowe - definicje Euroobligacje (eurobonds) - papiery wartościowe emitowane w innej walucie niż waluta kraju emisji; stanowią źródło pozyskania kapitału, o uprzywilejowanym statusie podatkowym. Przykład: US General Motors - emituje obligacje w Londynie w walucie USD. Podstawowe cechy…
… stopa jest stała i dostosowywana przez banki referencyjne na 2 dni przed datą wprowadzenia nowych stawek. Mogą mieć określone limity oprocentowania - minimalne (floor), maksymalne (caps) lub obydwu (collars). Najczęściej emitowane przez korporacje amerykańskie i japońskie. Często występują jako obligacje zamienne - na akcje lub walutę. Euroobligacje zamienne Euroobligacje zamienne - posiadacz…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)