To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
RUCHY JAKIE MOGĄ ZACHODZIĆ W STAWACH PALCÓW STOPY I OKREŚL UDZIAŁ JEDNOSTEK MIĘŚNIOWYCH. W dalszej stopy występują dwie grupy stawów płaskich, półścisłych, o szparach ułożonych strzałkowo doczołowo. Stawy te otoczone są licznymi więzadłami, które zwierają kości między sobą, umożliwiając tylko nieznaczne ich przesunięcia względem siebie i zabezpieczając przed spłaszczeniem łuk wysklepienia stopy.
Podobnie więc jak w dłoni, i w stopie występuje pomiędzy odcinkami o znacznej ruchomości część o niewielkich możliwościach ruchowych, głównie amortyzujących.
Druga zasadnicza część ruchów krocznych stopy odbywa się w stawach śródstopno - palcowych. Mechanikę tych wszystkich stawów należy rozpatrywać łącznie. Stawy śródstopno - palcowe są silnie spolaryzowane do ruchów w płaszczyźnie strzałkowej tj. zginania podeszwowego i grzbietowego (30 + 60 stopni). Jedynie w położeniu zgięcia grzbietowego zachodzą słabe ruchy oddalania palców od osi długiej stopy wokół osi pionowej.
W stawach międzypaliczkowych, które są typu zawiasowego, zachodzi w zasadzie tylko ruch zginania podeszwowego, a potem powrót do pozycji normalnej tj. równoległej do płaszczyzny podeszwy. Ponieważ mięśnie działające w płaszczyźnie strzałkowej biegną ponad paliczkami bliższymi, stawy śródstopno - palcowe poruszane są raczej biernie. Nie ma tu tak subtelnej gry drobnych mięśni oraz poszczególnych oddzielających się i wplatających w torebki włókien mięśni długich jak w ręce. Toteż niezależność kierunku ruchu w stawach śródstopno - palcowych i każdym międzypaliczkowym jest mocno ograniczona. Najważniejszą rolą jaką spełniają te mięśnie jest takie działanie na promienie palcowe aby okresowo mogły one być dobrą podstawą dla odbicia stopy.
Ruchy zgięcia podeszwowego palców II - V wykonują:
miesień zginacz palców długi
mięsień czworoboczny podeszwy
mięsień zginacz palców krótki
mięsień odwodziciel palca małego
mięśnie glistowate
mięśnie miedzykostne grzbietowe
mięśnie międzykostne podeszwowe
Ruchy zgięcia podeszwowego palucha wykonują:
mięsień zginacz długi palucha
mięsień zginacz krótki palucha
mięsień odwodziciel palucha
Działanie tych mięśni skurczem koncentrycznym można spowodować jako ruch dowolny. Jednak najczęściej są one angażowane po zamianie przyczepu ruchomego i ustalonego skurczem ekscentrycznym oraz izometrycznym.
Ruchy zgięcia grzbietowego palców wykonują:
mięsień prostownik palców długi
mięsień prostownik palcóe krótki
Ruchy zgięcia podeszwowego palucha wykonują:
mięsień prostownik długi palucha
mięsień prostownik krótki palucha
(…)
… podeszwowego palucha wykonują:
mięsień prostownik długi palucha
mięsień prostownik krótki palucha
Ich akcja koncentryczna poza ruchami dowolnymi zachodzi np. w przenoszeniu kończyny wolnej (wahadło tylne moment pionu). Jako całość kończyna dolna w stosunku do górnej jest mniej uniwersalna, a wyspecjalizowana w funkcjach napędowych i podporowych. Znajduje to wyraz zarówno w samej budowie jak i w przeznaczeniu do obsługi zasadniczych ruchów wahadłowych w płaszczyźnie strzałkowej jednostek mięśniowych homologicznych z wieloczynnościowymi kończyny górnej.
…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)