Rozwój prawa międzynarodowego publicznego i jego skutki

Nasza ocena:

3
Pobrań: 189
Wyświetleń: 1246
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rozwój prawa międzynarodowego publicznego i jego skutki - strona 1 Rozwój prawa międzynarodowego publicznego i jego skutki - strona 2 Rozwój prawa międzynarodowego publicznego i jego skutki - strona 3

Fragment notatki:

Rozwój prawa międzynarodowego publicznego i jego skutki. Kształtowanie się prawa międzynarodowego - próby periodyzacji. Rozwój prawa międzynarodowego związany jest ściśle z rozwojem stosunków międzynarodowych a więc trudno badać historię prawa międzynarodowego w oderwaniu od historii stosunków międzynarodowych. Najwłaściwsze próby periodyzacji to takie które opierają się na ogólnej periodyzacji rozwoju społecznego. Szczególna uwaga skupia się na czasach najnowszych. Rewolucja w Rosji w 1917 r. zapoczątkowała okres współistnienia państw o różnych ustrojach społeczno-politycznych, a równocześnie idee socjalistyczne zaczęły oddziaływać na przemiany prawa międzynarodowego. Początki prawa międzynarodowego. Starożytność - w formacji niewolniczej powstawały pierwsze normy i zwyczaje dotyczące stosunków między państwami. Były prymitywne i odbiegają od dziś pojmowanych, nie tworzyły ani pełnego ani wyraźnie wyodrębnionego systemu norm i często elementy prawne mieszane były z elementami sakralnymi. W tym okresie zawierane są pierwsze umowy międzynarodowe, a osoba posła uznana zostaje za osobę świętą i nietykalną. Kształtują się zasady dotyczące sposobu prowadzenia wojny. W Grecji związanej wspólnym językiem, kulturą i religią pojawiają się pierwsze trwałe formy politycznych związków międzynarodowych między miastami-państwami oraz formy pokojowego załatwiania sporów. Średniowiecze - na gruzach cesarstwa rzymskiego zapanował chaos, a nowo powstałe państwa nie od razu były zdolne do utrzymywania bardziej stałych stosunków, regulowanych ścisłymi normami prawa. Dla dalszego rozwoju prawa międzynarodowego podstawowe znaczenie miało chrześcijaństwo które dzięki wspólnej kulturze i religii przyczyniło się do zbliżenia między narodami Europy. Problemy początkowo stwarzał konflikt rysujący się między dwoma ośrodkami władzy papiestwem i cesarstwem. Nie sprzyjała również rozwojowi prawa międzynarodowego feudalna struktura społeczno-polityczna. Doszło bowiem do utożsamiania w jednej osobie władcy i właściciela ziemi co doprowadziło do zatarcia różnicy między państwem a własnością prywatną. Na przeszkodzie stała również skomplikowana drabina i hierarchia zależności feudalnych. Mimo tego e Europie występuje i kształtuje się wiele instytucji i norm prawa międzynarodowego choć nie tworzą one odrębnego i uporządkowanego systemu. Wiele z tych norm miało źródła w prawie kanonicznym , w uchwałach soborów, w prawie rzymskim, w prawach feudalnych, w kodeksie rycerskim itd. Prawo międzynarodowe w okresie klasycznym stosunków międzynarodowych. Od XV w. nastąpił szybki rozwój prawa międzynarodowego. Oto jego główne czynniki:

(…)

… m.in. zasada nabycia terytorium
początkowo w XV i XVI w. Hiszpania i Portugalia wysunęły roszczenia do rozległych obszarów morskich co godziło w interesy Anglii, Niderlandów i Francji. Państwa te domagały się prawa do swobodnego żeglowania i odkrywania nowych obszarów. W konsekwencji została wysunięta zasad wolności mórz.
rozwój stosunków międzynarodowych doprowadził do pojawienia i rozpowszechniania się instytucji stałych posłów oraz do rozwoju prawa dyplomatycznego. Ważnym problemem staje się ranga i precedencja posłów.
przekształca się i upowszechnia instytucja posła. Traci swą władzę porządkową nad rodakami a opieka nad interesami państwa wysyłającego.
po wojnach zawierane są traktaty pokojowe utrwalające nowe układy sił: wojna trzydziestoletnia i pokój westfalski 1648, traktat utrechcki 1713…
… samodzielnego państwa włącznie a dekret rady Komisarzy Ludowych z 29 sierpnia 1918 r. anulował traktaty zawarte przez Rosję w sprawie rozbiorów Polski.
Hasło Rewolucji Październikowej „pokoju bez aneksji i kontrybucji” znalazło oddźwięk w świecie powojennym. 22 stycznia Wilson w czternastu punktach określił cele wojny.
Wojna zakończyła się podpisaniem w Wersalu 28 czerwca 1919 r. traktatu z Niemcami.
okres…

organy państwa w stosunkach międzynarodowych
organizacje międzynarodowe
załatwianie sporów międzynarodowych
prawo konfliktów zbrojnych
Wyróżnia się również prawo morza, prawo lotnicze, prawo kosmiczne, prawo wojenne.

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz