Rozwój prawa administracyjnego

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 868
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rozwój prawa administracyjnego - strona 1 Rozwój prawa administracyjnego - strona 2

Fragment notatki:


- ROZWÓJ PRAWA ADMINISTRACYJNEGO W Europie zachodniej: W państwie absolutnym administracja nie była związana normami prawnymi z wyjątkiem normy ogólnej, która mówiła, że administracja ma działać w interesie powszechnym. Aparat administracyjny podległy był władcy i oparty na ścisłej hierarchii. Najwyższy organ - monarcha jest jednocześnie organem ustawodawczym. Organy są związane instrukcjami władz wyższych i ponoszą odpow. dyscyplinarną. Obywatel nie miał żadnych praw wobec władzy, istniały normy jednostronnie wiążące.
Rozwinęła się jednak teoria fiskusa - jednostka mogła domagać się odszkodowania za naruszenie przez władcę i jego organy „praw dobrze nabytych”. Powództwo do sądu. Fiskusem nazywano samodzielną osobę prawną prawa prywatnego. Reperkusje tej teorii znajdujemy współcześnie w instytucji wywłaszczenia.
W liberalnym państwie parlamentarnym w miejsce nieograniczonej władzy wprowadzono podział władz. Panujący przestał być władzą ustawodawczą. Administracja, zatem co prawda nadal realizuje dobro publiczne, ale w granicach, które stwarzają ustawy. W tych dziedzinach, których nie regulują przepisy ustawy administracja jest działalnością swobodną.
W czasem nastąpiło przejście w fazę państwa praworządnego , które charakteryzuje się tym, że administracja podporządkowana została wyłącznie ustawom. Normy już przestały być jednostronnie wiążące, ale nakładały prawa i obowiązki zarówno na obywatela, jak i na władzę. Obywatele posiadają pełnię praw podmiotowych materialnych - możliwość uzyskania pewnych korzyści i formalnych - możliwość dochodzenia swych praw. Administracja może wkraczać w sferę praw i obowiązków tylko na podstawie upoważnienia ustawowego. Kolejną cechą jest rozbudowany system kontroli, powstanie sądów administracyjnych (najważniejszej gwarancji systemu państwa prawnego). Państwo prawne należy więc określić jako typ państwa w którym admin. jest podporządkowana ustawom zawierającym normy prawne dwustronnie obowiązujące i w którym obywatelowi służą formalne prawa do obrony jego prawa materialnego na drodze uporządkowanego postępowania admin., z możliwością poddania aktu admin. orzecznictwu sądów admin. badających legalność aktów admin. W Polsce: Początek samodzielnego aparatu administracji w Polsce sięga XVIIIw. I związany jest z kształtowaniem się krajowego rynku i gospodarki towarowo-pieniężnej. Pierwsze przepisy (prawo drogowe, żeglugowe, celne) prawa rozwijała Rada Nieustająca - kolegium rządowe, któremu przewodniczył król. Polskie prawo narastało stopniowo, nie ma żadnej przełomowej daty. Odmienność wynika także z rozwoju historycznego. Nie było w Polsce okresu państwa policyjnego. Interes państwa nie był określany przez króla, który związany był, co więcej prawem, ale przez sejm. Król stanowił jeden z trzech stanów. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz