Rozwój emocjonalny-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 672
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rozwój emocjonalny-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

Rozwój emocjonalny- adolescencja
Adolescencja. Hormony i emocje
Okazywanie agresji i depresji wzrasta w okresie dojrzewania. W okresie tym następuje silny wzrost wydzielania hormonów płciowych. Powstaje pytani o zw. działania hormonów z zachowaniem. Zdaniem Paikoffai Brooks-Gunnamożliwe są 2 wyjaśnienia:
1) hormony w okresie dojrzewania powodują bezpośrednio obserwowalne zmiany.
2) hormonalnie wywołane zmiany fizyczne wpływają na spostrzeganie samego siebie przez dorastających, prowadząc do depresji albo do wzrostu drażliwości i agresywności. J. Brooks- Gunn i M. P. Warren stwierdzili, że dający się zaobserwować w wieku od 10 -14 lat wzrost emocji negatywnych jest związany ze wzrostem hormonów. Susman, Dorn i Chrousos w swoich badaniach stwierdzili, że negatywne emocje przeżywane przez młodzież są związane z poziomem sterydów płciowych i androgenów nadnerczy.
Czynniki modyfikujące przeżycia emocjonalne
Młodzież w wieku dorastania doświadcza o wiele więcej emocji ekstremalnych niż jej rodzice. Istotna jest koleracja pomiędzy emocjami matek i ojców, wraz z wiekiem stopniowo wzrasta zgodność pomiędzy przeżyciami emocjonalnymi dorastających dzieci i ich rodziców. Emocje rodziców wpływają na przeżycia córek, a emocje ojców mają wpływ na przeżycia emocjonalne matek i synów. Dorastające dzieci i ich rodzice nie przeżywają tych samych emocji. Zmiany w emocjach młodych ludzi można powiązać z rozwojem ego. Wraz z rozwojem ego, młodzież werbalizuje emocje bardziej różnorodne i konfliktowe
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz