Roztwory właściwe i koloidalne - Pierścienie Lieseganga

Nasza ocena:

5
Pobrań: 483
Wyświetleń: 2009
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Roztwory właściwe i koloidalne - Pierścienie Lieseganga  - strona 1 Roztwory właściwe i koloidalne - Pierścienie Lieseganga  - strona 2 Roztwory właściwe i koloidalne - Pierścienie Lieseganga  - strona 3

Fragment notatki:

Ćwiczenie 3 Roztwory właściwe i koloidalne Ćwiczenie 3. Roztwory właściwe i koloidalne 1. Wpływ polarności rozpuszczalnika na rozpuszczanie soli nieorganicznych. Obserwacje : NaCl w toluenie nie rozpuścił się, natomiast w wodzie tak. Wnioski : Związki polarne rozpuszczają się w substancjach polarnych.
2. Wpływ polarności rozpuszczalnika na rozpuszczanie stałych substancji niepolarnych. Obserwacje: Kryształki jodu nie rozpuściły się w wodzie, średnio rozpuściły się w KI zabarwiając go na żółto oraz w C2H5OH dając barwę czerwoną. W CHCl3 uległy całkowitemu rozpuszczeniu, barwiąc chloroform na bordowo- fioletowo. Wnioski: Stałe substancje niepolarne nie rozpuszczają się w polarnych rozpuszczalnikach. 3 . Wpływ temperatury na rozpuszczalność soli nieorganicznych w H 2 O a) Obserwacje : Początkowo w trzech probówkach woda wynosiła 21o C. Po dodaniu KNO3 temperatura spadła do 19oC. W probówce z H2O i bezwodnym CaCl2 temperatura wzrosła do 25oC, a z NaCl nieznacznie- do 23oC. Wnioski: Rozpuszczalność rośnie wraz ze wzrostem temperatury, jest to tendencja dotycząca większości soli.
4. Wpływ temperatury na rozpuszczalność gazu w wodzie. b) H2O + CO2 → H2CO3
H2CO3 → 2H++ CO3- Obserwacje: Podczas ogrzewania żółty roztwór zmienił barwę na zieloną, a następnie na turkusową- ciemniejszą. Wnioski: Im temperatura wyższa, tym rozpuszczalność gazów w wodzie mniejsza.
7. Otrzymywanie koloidalnego roztworu AgI. KI + AgNO3 →AgI↓ + KNO3
K+ + I- +Ag+ + NO3- → AgI + K+ + NO3-
Obserwacje: Powstał hydrozol AgI o barwie żółto- zielonej. Wnioski : Dla utrwalenia koloidu niezbędna jest obecność niewielkich ilości elektrolitu posiadającego wspólny jon z cząsteczką fazy rozproszonej, który nadaje jej ładunek. 9. Otrzymywanie koloidal nego roztworu siarki. Na2S2O3 + H2SO4 → Na2SO4 + S + SO2 + H2O
Obserwacje : Otrzymany roztwór miał barwę pastelowej żółci. Wytrącił się żółty osad na dole i u góry. Wnioski : Koagulacja jest procesem, podczas którego łączą się cząstki fazy rozproszonej koloidu. 11. Otrzymywanie żelu kwasu krzemowego a) Na2SiO3 + CH3COOH → CH3COONa + H2SiO3 ↓(zol)
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz