R OZRACHUNKI - ZASADY WYCENY I EWIDENCJI Rozrachunki są to stosunki prawne oraz prawa i obowiązki majątkowe występujące w związku z działalnością jednostki prowadzącej rachunkowość, wynikające z jej powiązań finansowych z różnymi kontrahentami, takimi jak: odbiorcy, dostawcy, urzędy, instytucje, pracownicy oraz inne osoby prawne i fizyczne. Jednostki uczestniczące w rozrachunkach zgodnie z zasadą podmiotowości stają się odpowiednio wierzycielami i dłużnikami. W praktyce rozrachunki można określić, jako ogół należności i zobowiązań wraz z ich regulacją. Rozrachunki posiadają takie cechy jak: Ścisłe określenie osoby dłużnika i wierzyciela, Akceptacja przez obie strony sumy będącej przedmiotem rozrachunków, Ścisłe określenie czasu zapłaty, wynikającego z uzgodnień pomiędzy kontrahentami lub z odpowiednich przepisów. Należności (wierzytelności) to wynikające z przeszłych zdarzeń prawo otrzymania świadczeń o wiarygodnie określonej wartości oraz w określonym terminie. Są to prawa do aktywów (tj. pieniędzy, wyrobów, usług, towarów) innych jednostek (dłużników) nabywane przez podmioty dokonujące świadczeń na rzecz innych jednostek przysługujące, gdy moment dokonania świadczeń wyprzedza w czasie moment zapłaty. Najczęściej należnościami są kwoty pieniężne należne od osób trzecich i w tym przypadku można je traktować, jako antycypowane przychody środków pieniężnych z określonych tytułów. Pojęciem przeciwstawnym do należności są zobowiązania. Zobowiązania (długi) to w myśl Uor (art. 3 ust.1 pkt 20 Uor) wynikający z przeszłych zdarzeń obowiązek wykonania świadczeń o wiarygodnie określonej wartości, które spowodują wykorzystanie już posiadanych lub przyszłych aktywów jednostki. Zobowiązania, przy których termin wymagalności lub kwota nie są pewne ustawa o rachunkowości określa terminem rezerw na zobowiązania (Uor, art. 3, ust. l, pkt 21).
Warunkiem ujęcia w bilansie zobowiązania są warunki:
Wiarygodnie określona wartość
Prawdopodobieństwo, że wypełnienie obowiązku spowoduje konieczność rozchodu zasobów, stanowiących korzyści ekonomiczne (w przypadku gdy zapłacimy za wykonaną usługę, będą to środki pieniężne)
Wystąpienie w przyszłości obligującego zdarzenia, które stworzyło istniejący prawny lub zwyczajowy obowiązek (przed dniem bilansowym nastąpiło wykonanie usługi, za którą należy zapłacić)
Należności i zobowiązania, które nie spełniają wszystkich wymienionych powyżej cech to rozliczenia lub roszczenia .
Roszczenia - należności nieakceptowane przez dłużnika, obciążone ryzykiem i nieściągalnością
(…)
… WYNIKOWO tzn. zalicza się je bezpośrednio do kosztów/przychodów finansowych.
Reguła ta nie dotyczy wyceny zobowiązań dotyczących środków trwałych, środków trwałych w budowie, czy też wartości niematerialnych i prawnych - w tym przypadku korygują one wartość początkową tych zasobów majątkowych
W korespondencji z odpowiednim kontem rozrachunków:
Dodatnie różnice kursowe - przychody finansowe
Ujemne różnice…
… wobec ZUS
Wypłata należnych zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego
Pozostałe rozrachunki publicznoprawne
Pozostałe rozrachunki publicznoprawne to przede wszystkim należności i zobowiązania jednostki z tytułu należnych i otrzymanych z budżetu państwa lub ze środków samorządowych dotacji, subwencji, dopłat do wyrobów i usług oraz środków trwałych w budowie i prac badawczo-rozwojowych, z tytułu opłat urzędowych tj.: skarbowe, notarialne, paszportowe, rejestracyjne, z tytułu składek na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) itp. Schemat 4: Ewidencja Pozostałych rozrachunków publicznoprawnych
Pozostałe przychody Pozostałe rozrachunki „4” Podatki i opłaty
operacyjne publicznoprawne (1a) (3a)
Rozliczenia Środki trwałe
międzyokresowe Środki trwałe w budowie
przychodów…
… związków zawodowych
Składki na rzecz ubezpieczeń życiowych
Składki dodatkowe na ubezpieczenie emerytalne w ramach pracowniczego programu emerytalnego zorganizowanego w zakładzie pracy
Inne potrącenia
Schemat 5: Ewidencja wynagrodzeń
Rozrachunki Rozrachunki z tytułu „4” Wynagrodzenia
z budżetami wynagrodzeń
(5a) (1a)
(3)
Rozrachunki z ZUS Środki trwałe budowie
(5b) (1b)
Pozostałe rozrachunki Rozliczenie…
… przedawnionych zobowiązań wobec pracowników 8. Rozliczenia pracowników z pobranych zaliczek dotyczących:
Zakupu materiałów, towarów i usług Kosztów podróży służbowych Wpłaty niewykorzystanych zaliczek oraz z tytułu różnych obciążeń pracownika Zarachowanie potrąceń z listy płac na pokrycie należności Zarachowanie zobowiązań wobec pracowników z tytułu:
Odszkodowań Ekwiwalentów za zużytą odzież ochronną i roboczą…
… jest VAT-em należnym (należny jest budżetowi państwa), natomiast podatek zawarty w fakturach otrzymanych od dostawców to podatek naliczony. Różnica pomiędzy VAT-em należnym a VAT-em naliczonym ustalana jest na koncie 220 „Rozrachunki z tytułu VAT" i:
Odprowadzana jest do budżetu państwa, wtedy, gdy podatek należny jest wyższy od podatku naliczonego
Zwracana przez budżet podatnikowi lub rozliczana…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)