Rozpuszczalność - Roztwór przesycony

Nasza ocena:

3
Pobrań: 154
Wyświetleń: 931
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rozpuszczalność - Roztwór przesycony - strona 1

Fragment notatki:

Rozpuszczalność cieczy w cieczach - ciecze mogą się rozpuszczać w cieczach w sposób nieograniczony, częściowo lub nie podlegać procesowi. Proces rozpuszczania cieczy w cieczach prowadzi do tworzenia mieszanin jednorodnych.
Roztwory ciał stałych w cieczach - proces rozpuszczania ciała stałego w cieczy jest procesem odwracalnym, dochodzącym do określonego stanu równowagi.
Roztwór przesycony - to roztwór o większym stężeniu niż stężenie roztworu nasyconego w danej temperaturze. Stan przesycenia roztworu jest stanem pozornie trwałym.
Trzy etapy procesu rozpuszczania:
rozpad zasocjowanych cząstek rozpuszczalnika (wiąże się z pobraniem energii)
proces solwatacji (przebiega z wydzieleniem energii)
niszczenie sieci krystalicznej Proces ten zależy od:
procesu mieszania zwiększania procesu rozpuszczania temperatury rozdrobnienia substancji Prawo Raulta - względne obniżenie prężności pary nasyconej nad roztworem równa się ułamkowi molowemu substancji rozpuszczonej. Prawo to stosuje się tylko do roztworów silnie rozcieńczonych. Temperatura wrzenia - to temperatura w której prężność pary nasyconej danej cieczy osiąga wartość równą ciśnieniu zewnętrznemu. Zwykle odnosi się ją do ciśnienia atmosferycznego.
Temperatura krzepnięcia - wyznaczana jest przez punkt określający temperaturę współistnienia wody ciekłej i lodu pod ciśnieniem atmosferycznym.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz