Rozproszone systemy baz danych-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 63
Wyświetleń: 602
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rozproszone systemy baz danych-opracowanie - strona 1 Rozproszone systemy baz danych-opracowanie - strona 2 Rozproszone systemy baz danych-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Rozproszone (distributed) systemy baz danych.
Rozproszone b.d. to takie b.d., które są przechowywane w wielu oddalonych od siebie miejscach. Rozmaite komputery sterują dostępem do różnych porcyj danych oraz służą do pośredniczenia pomiędzy b.d. a użytkownikami w wielu miejscach. Czasami te funkcje:
-sterowanie dostępem
-pośredniczenie pomiędzy b.d. a użytkownikiem
są wykonywane przez ten sam komputer.
Komputery w środowisku rozproszonym współpracują w obsłudze b.d. przy pomocy łączy komunikacyjnych. Szybkość transmisji tymi łączami jest znacznie mniejsza niż prędkość odczytu plików z dysku. Zatem transmisja przez łącza komunikacyjne jest „wąskim gardłem” i większość zagadnień dla tych systemów dotyczy sposobów uporania się z tym problemem.
Dla rozpr. b.d. istnieją szczególne metody optymalizacyjne, ponieważ często o czasie odpowiedzi decyduje nie liczba wykonanych obliczeń, lecz ilość przesyłanych danych (pomiędzy komputerami.
Innymi problemami rozpr. b.d są:
-współbieżność transakcyj
-ograniczone połączenie pomiędzy komputerami: wysłanie komunikatu typu „zablokuj jednostkę X dla transakcji T” pochłania dużo czasu (na zestawienie połączenia), a gdy komunikaty są dłuższe (przesyłanie danych) to czasu trzeba jeszcze więcej.
Rozpatrzymy przypadek podziału relacji na fragmenty, które są następnie lokowane w różnych miejscach w rozproszonej b.d. Zakładamy, że:
rozproszona b.d. składa się z relacyj logicznych, które faktycznie nie istnieją
fragmenty b.d. tworzy się najczęściej za pomocą operatorów sumy lub złączenia naturalnego
zapytania do b.d. oraz aktualizacja b.d. realizowane są i odnoszą się do bazy logicznej
mówimy także o relacjach fizycznych, które faktycznie istnieją i są fragmentami relacyj logicznych
W dalszych rozważaniach będziemy zakładać, że b.d. rozproszona składa się z pewnej liczby węzłów. Każdy węzeł to komputer ze środkami do przechowywania danych. Każdy węzeł zawiera zazwyczaj system obsługi transakcyj do aktualizacji i przetwarzania zapytań wprowadzonych przez użytkownika oraz system obsługi plików sterujący dostyępem do danych. Możliwe, że jedna z funkcyj jest pominięta (obie funkcje realizuje jeden system). Zakładamy również, że b.d. skłąda się z jednostek - porcyj danych nadających się do indywidualnego blokowania. Pewne jednostki mogą być powielane (pojawiają się w dwóch lub więcej różnych węzłąch). Takie powielenie stosuje się najczęściej, gdy z określonych fragmentów b.d. użytkownicy tylko czytają dane (po to, aby przyspieszyć działania na tych jednostkach). Wówczas jednostka jest dostępna w tym węźle, który czyta. Ponadto nadmiarowe zapamiętywanie danych zmniejsza prawdopodobieństwo ich utraty

(…)

… serwerem b.d.); maszyna klienta potrzebuje tylko „ogólnego” sterownika ODBC; serwer wymaga jednego sterownika dla każdego systemu b.d.
Z kolei Interface JDBC może pracować w dwóch trybach: z lub bez pośrednictwa sterowników ODBC.
Przy wykorzystywaniu Internetu (intranetu) jako medium łączącego klienta z serwerem można skorzystać z języków programowania wykorzystywanych w Internecie:
-HTML -formularze HTML…
… faktu, iż fragmenty relacji właściciele w oddziałach 2 i 3 nie zawierają żadnej krotki dla rachunków z oddziału 1. Jest tak, ponieważ O nie jest atrybutem Właściciele; dlatego warunek O=1,2,3 odpowiednie do oddziału nie może być warunkiem dozoru. Aby taki dozór opracować, posłużymy się inną metodą fragmentacji. W nowej metodzie posłużymy się relacją R o schemacie R=ORSK. Tę relację rozłożymy…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz