Równowaga chemiczna - ćwiczenie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 693
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Równowaga chemiczna - ćwiczenie - strona 1 Równowaga chemiczna - ćwiczenie - strona 2 Równowaga chemiczna - ćwiczenie - strona 3

Fragment notatki:

Grupa
Zespół
Ćwiczenie
Data
Ocena
22
8
6
16.05.2000
Imię i nazwisko
Temat ćwiczenia
Edyta Błaż
Maria Borzęcka
Joanna Jarosz
Równowaga chemiczna
I2 + KI
1. Wstęp teoretyczny
Doświadczenie opiera się na reakcji . Stała termodynamiczna dla tej reakcji ma postać: . W warunkach prowadzenia reakcji, stężenie wolnego jodu I2 w stanie równowagi jest tak małe, że przyjmuje się . W celu obliczenia współczynników aktywności jonów oraz należy najpierw obliczyć siłę jonową roztworu J = , a następnie logarytm współczynników aktywności jonów i korzystając z uproszczonego wzoru Debey'a ­- Hückla: . Ponieważ powyższy wzór nie uwzględnia cech charakterystycznych jonów, więc współczynniki aktywności tych jonów, w tym samym roztworze, są sobie równe. Wynika z tego, że wyrażenie = 1, i że stała stężeniowa reakcji jest w przybliżeniu równa stałej termodynamicznej, czyli Ka Kc. Reakcja jest prowadzona w dwóch środowiskach: wodnym i niewodnym (CCl4), w których stężenia jodu są różne. Po ustaleniu się stanu równowagi oznacza się zawartość jodu w mieszaninach reakcyjnych przez miareczkowanie roztworem tiosiarczanu sodu. Przez miareczkowanie warstwy wodnej oznacza się całkowitą zawartość jodu, sumę I2 i , ponieważ jony są nietrwałe i ulegają rozpadowi w czasie miareczkowania:
Natomiast przez miareczkowanie warstwy niewodnej oznacza się stężenie I2 w CCl4 w stanie równowagi. Następnie oblicza się równowagowe stężenia poszczególnych reagentów, wykorzystując do tego celu współczynnik podziału jodu między warstwę wodną i CCl4. 2. Cel ćwiczenia
Celem ćwiczenia jest wyznaczenie stałej równowagi reakcji w roztworze wodnym na podstawie wyników miareczkowania i współczynnika podziału jodu między wodę i czterochlorek węgla.
3. Zadane parametry
nasycony roztwór I2 w CCl4 0,1 mol roztwór KI
0,01 mol roztwór Na2S2O3 do miareczkowania
1% roztwór skrobi
temperatura: 21°C, 34°C
KN (18°-25°) I2 między CCl4 a H2O = 85
KN (28°-35°) I2 między CCl4 a H2O = 95


(…)

…, mieszaninę nasyconego roztworu I2 w CCl4 i 0,01 molowego wodnego roztworu KI umieszczono w termostacie na pół godziny w celu osiągnięcia przez układ zadanej temperatury (34°C). W drugiej kolbie sporządzono mieszaninę 20 cm3 nas. roztworu I2 w CCl4 i 120 cm3 0,01molowego roztworu KI. Kolbę wytrząsano przez 30 minut w celu doprowadzenia układu do stanu równowagi chemicznej, fizycznej i termodynamicznej…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz