Ługowanie rud miedzi-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 658
Wyświetleń: 2660
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ługowanie rud miedzi-opracowanie - strona 1 Ługowanie rud miedzi-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Wydział Geoinżynierii Górnictwa i Geologii
Politechniki Wrocławskiej
Ługowanie rud miedzi
Grupa: I. WPROWADZENIE
Miedź jest metalem miękkim, ciągliwym o charakterystycznym czerwonym zabarwieniu. Doskonale przewodzi ciepło i elektryczność. Ma wszechstronne zastosowanie w elektronice. Minimalne domieszki pogarszają jej właściwości przewodzące. Średnie rozpowszechnienie miedzi w litosferze wynosi 5.5x10-3%. Znanych jest ok. 250 minerałów miedzi, w tym tylko kilka o znaczeniu eksploatacyjnym. Minerały miedzi dzieli się na utlenione i siarczkowe. Miedź w związkach przyjmuje wartościowości +1 i + 2 (oraz wyjątkowo +3). Związki miedzi jednowartościowej (miedziawe) są na ogół nietrwałe i łatwo przechodzą na wyższy stopień utlenienia, bardziej znane są związki miedzi dwuwartościowej. Sole miedzi mają barwę niebieską lub zieloną i są w znacznym stopniu toksyczne. Dzięki tej cesze np. CuSO4 x 5 H2O znalazł zastosowanie w rolnictwie do niszczenia szkodników. (Drzymała, 2010).
II. CZĘŚĆ EKSPERYMENTALNA
1. Metodyka
Przygotowane 5-gramowe naważki rudy miedzi umieszczono w 3 zlewkach. Do pierwszej dodano 50 cm3 wody destylowanej, do drugiej 50 cm3 5% HCl, a do trzeciej 50 cm3 20% HCl. Przez pół godziny prowadzono ługowanie (mieszano bagietką szklaną), następnie przesączono zawiesiny, i uzyskane roztwory rozcieńczono w kolbach miarowych (ponumerowanych jak zlewki z roztworami) do 200cm3.Z kolb miarowych wzięto po 50 cm3 roztworów i umieszczono w kolbach stożkowych o pojemności 200 cm3 (odpowiednio ponumerowanych) Do drugiej i trzeciej kolby dodano 1 cm3 50% roztworu KJ i mieszano przez 4 minuty. Następnie dodano po parę kropel skrobi i poddano miareczkowaniu 0,10 molowym roztworem tiosiarczanu sodu.
2. Obserwacje
Po przesączeniu zawiesin rud miedzi zdecydowanie najwięcej osadu zastało na sączku nr 1 - czyli na tym, przez który przesączana była zawiesina rudy miedzi w wodzie, przy czym był on najjaśniejszy. Po dodaniu do roztworów 1 cm3 50% roztworu KJ, zabarwiły się ona na żółto. Po dodaniu skrobi utworzyła się zawiesina z żółtą frakcją ciekłą i granatową zawieszoną. W skutek miareczkowania zawiesina w kolbie nr 2 przybrała kolor biały po dodaniu 6mm3 tiosiarczanu sodu, a w kolbie nr 3 po dodaniu 5 mm3 tiosiarczanu sodu.
3. Interpretacja
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz