To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Roszczenie regresowe - odpowiedzialność regresowa. Pojęcie regresu. Konfiguracja podmiotów stosunku regresowego.
A B C
Płaci
Zawsze wymaga trzech podmiotów i dwóch stosunków prawnych (zewnętrznego i wewnętrznego). Regres: a. Szeroko - wszystkie roszczenia o charakterze kompensacyjnym, powstające w wyniku wykonania zobowiązania przez jednego z dłużników, oparte na różnych tytułach prawnych (do regresu w znaczeniu szerokim zaliczana jest także subrogacja ze 518 kc).
b. Wąsko!! - ściśle, regres na tle zobowiązań solidarnych i niepodzielnych!! (376, 378). Sytuacje, w których powstaje regres w znaczeniu ścisłym. Regres między dłużnikami solidarnymi.
Regres między wierzycielami solidarnymi.
Regres między dłużnikami świadczeń niepodzielnych.
Regres między wierzycielami świadczeń niepodzielnych.
Zasady regresu w znaczeniu ścisłym. Powstanie roszczenia regresowego. Regres może powstać po zapłacie . Wyjątkiem regres w zobowiązaniach wekslowych.
Zasada zakresu regresu. W regresowy --------------- D regresowy
Zasięg odpowiedzialności regresowe:
Zasada po równo, chyba że strony umówiły się inaczej (376: Jeżeli z treści stosunku nie wynika nic innego, dłużnik, który świadczenie spełnił, może żądać zwrotu w częściach równych.)
441 inne reguły, ale to w zakresie odpowiedzialności deliktowej.
Zasada proporcjonalności rozłożenia ryzyka między współdłużników w razie niewypłacalności. Art. 376 . § 2. Część przypadająca na dłużnika niewypłacalnego rozkłada się między współdłużników. O jaką kwotę może wystąpić D 1 i D 3 do D 2, kiedy D 2 jest niewypłacalny.
120.000 D 1 W D 2 D 3 Zarzuty między dłużnikami solidarnymi. D 1 dochodzi roszczenia regresowego od D 2 - jak D 2 może się bronić:
Zarzut ze stosunku osobistego między nimi.
Zarzuty wspólne dla wszystkich dłużników, np. że dług solidarny nie powstał.
Z praktyki orzeczniczej. Czy wobec D 1 - D 2 , D 3 odpowiada solidarnie czy pro rata parte . Przyjmuje się, że pro rata parte . Solidarność ze stosunku zewnętrznego nie postępuje w głąb solidarności ze stosunku wewnętrznego. Chyba, że strony same tak postanowią.
Prawna regulacja regresu. Kodeksowa- ogólna.
Pozakodeksowa- lex specialis do kodeksowej, np. prawo wekslowe, odmiennością to, że istnieją dwie grupy dłużników regresowych (zwykły i główny). Zapłata przez dłużnika głównego nie powoduje powstania roszczenia regresowego.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)