To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Rosja Radziecka 1. Rosja po rewolucji bolszewickiej Rewolucja październikowa ( 7 listopada 1917 r.) ( według kalendarza juliańskiego) w istocie rewolucja listopadowa , była przewrotem w Carskiej Rosji, który doprowadził do upadku monarchii i caratu . Car Mikołaj II od początku swego panowania, nie zapowiadał się, jako wybitny przywódca, był raczej słabym politykiem i miernym taktykiem. Burżuazyjne podejście do spraw państwa arystokracji rosyjskiej oraz właścicieli manufaktur później fabryk, sprawiło, że lud rosyjski zaczął wychodzić na ulice miast domagając się swoich praw. Ludzie domagali się ustalenia dnia pracy (osiem godzin, wymiar etatu) podniesienia płac i opieki w mroźne rosyjskie zimy ze strony państwa - otwieranie noclegowni , jadłodajni. W okresie I wojny światowej, Car postanowił sprzymierzyć się z Ententą przeciw państwom Centralnym, przekonany o potędze narodu szybko musiał pogodzić się z klęską na polu militarnym. Rosja stała się wprost idealnym podłożem do rozwoju myśli Karola Marksa , na czele wzburzonego, głodnego i zmęczonego wojną narodu rosyjskiego stanął Włodzimierz Lenin , obiecał obalenie tyranii cara i oddanie narodowi rosyjskiemu Rosji w spracowane ręce, tak , iż każdy mógłby otrzymać po równo wszelkich dóbr Rewolucja była krwawa, w jej wyniku została wymordowana prawie cała Rosyjska szlachta, inteligencja, w tym rodzina Carska, władzę przejęły lokalne komitety partyjne na czele z Radą Komisarzy Ludowych i Leninem oczywiście. W wyniku przewrotu bolszewickiego powstał w Rosji nowy, bolszewicki rząd - Rada Komisarzy Ludowych ( 8 listopad 1917 ) z Włodzimierzem Iliczem Leninem na czele. Jedynym z pierwszych dekretów Rady było wydanie dekretu o pokoju i dekretu o ziemi Dekret o Pokoju Dekret o Ziemi - nawoływał państwa uczestniczące w wojnie do zawarcia pokoju - w rzeczywistości chodziło o to, by zrewolucjonizowani żołnierze z oddziałów frontowych wrócili do swych wsi i tam szerzyli rewolucję bolszewicką - odbierał wszystkim prawo jej prywatnego posiadania, ale dawał możliwość jej użytkowania - posunięcie to miało umocnić bolszewików na wsi i przyczynić się do szerzenie rewolucji Celem bolszewików było pokonanie wewnętrznych wrogów rewolucji i objęcie nią całego byłego imperium rosyjskiego, a następnie przeniesienie poza granice na jak największy obszar. 2. Traktat Brzeski Bolszewicy jeszcze przed rewolucją październikową chcieli wycofać Rosję z wojny. 21 Listopada 1917 rząd nowopowstałej Rosji Radzieckiej wystosował do ambasadorów i posłów państw biorących udział w wojnie notę wzywającą do wszczęcia
(…)
… nieskuteczności ich doktryny i metod rządzenia, co zmniejszało zaufanie do władzy.
9. W grudniu 1922 r. oficjalnie proklamowano powstanie Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Na czele państwa stała partia bolszewicka, która w 1925 r. przejęła nazwę Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii. Jej przywódca od tej chwili odgrywał główną rolę w państwie.
…
… została zobowiązana do zdemobilizowania całej armii (również Armii Czerwonej). Warunki traktatu były tak nie korzystne, że wzbudziły niezadowolenie wielu Rosjan, ale Lenin uzyskał to, co chciał - czas na umocnienie władzy. Po zawarciu przez bolszewików pokoju brzeskiego z Niemcami w 1918 roku, ententa uznała ich za sprzymierzeńców Niemiec i Austro - Węgier i obawiała się, że przekażą im broń otrzymaną…
… rekwirowania żywności. Wystąpienia te tłumione były krwawo i bezwzględnie przez Armię Czerwoną. Szybko załamała się interwencja zagraniczna.
3. CZEKA Pod koniec 1917 Lenin powołał do życia Wszechrosyjską Nadzwyczajną Komisję do Walki z Kontrrewolucją i Sabotażem ( CZEKA). Na jej czele stanął Feliks Dzierżyński. Rada Komisarzy Ludowych ściśle określiła jej zadania początkowo składające się z trzech punktów…
…. Jednak gospodarka rosyjska wyszła z wojny zrujnowana, a ponieważ była znacznie gorzej rozwinięta niż zachodnie, w całym kraju panował głód, szalał czarny rynek i inflacja.
Wzorując się na zasadach wprowadzonej w krajach zachodnich gospodarki wojennej, w której ograniczano mechanizmy rynkowe i zastępowano je ingerencją państwa w procesy produkcji i dystrybucji, Lenin wprowadził w 1918 r. program komunizmu wojennego…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)