Rola Światowej Organizacji Handlu w gospodarce światowej.

Nasza ocena:

5
Pobrań: 623
Wyświetleń: 3780
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rola Światowej Organizacji Handlu w gospodarce światowej. - strona 1 Rola Światowej Organizacji Handlu w gospodarce światowej. - strona 2

Fragment notatki:


Rola Światowej Organizacji Handlu w gospodarce światowej. WTO - Światowa Organizacja Handlu, stanowi kontynuację GATT, została powołana w 1994 w Marrakeszu (Maroko), w ramach tzw. rundy urugwajskiej GATT ( Układ Ogólny w sprawie Taryf Celnych i Handlu). Światowa Organizacja Handlu rozpoczęła działalność w roku 1995, a jej siedzibą jest Genewa. Najwyższym organem WTO jest Konferencja Ministerialna, w skład, której wchodzą wszyscy przedstawiciele krajów członkowskich. WTO dąży do zniesienia barier utrudniających rozwój handlu międzynarodowego i do zapewnienia wszystkim krajom swobodnego dostępu do rynków światowych. Głównym zadaniem WTO jest liberalizacja międzynarodowego handlu dobrami i usługami, prowadzenie polityki inwestycyjnej wspierającej handel, rozstrzyganie sporów dotyczących wymiany handlowej, przestrzegania praw własności intelektualnej. Cele WTO: Administrowanie wielostronnymi porozumieniami handlowymi składającymi się na dorobek prawny WTO.
Pełnienie roli forum wielostronnych negocjacji handlowych.
Podejmowanie prób rozwiązywania sporów handlowych.
Czuwa nad wdrażaniem i przestrzeganiem wszystkich obowiązujących postanowień przez jej członków.
Stanowi forum do dalszych negocjacji handlowych mających na celu liberalizację handlu międzynarodowego i współpracuje w tym zakresie z innymi organizacjami gospodarczymi, a zwłaszcza z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Bankiem Światowym.
Zwiększenie efektywności działań w zakresie regulacji i liberalizacji wszystkich podstawowych dziedzin wymiany objętych porozumieniem Rundy - handel dobrami, usługami i ochrona praw własności intelektualnej. Zasady WTO : Zasada niedyskryminacji i równego traktowania, oznacza, że preferencja przyznana jednemu krajowi musi być rozciągnięta na wszystkich członków WTO; nie dotyczy to umów preferencyjnych i stref wolnego handlu.
Klauzula narodowa - niedyskryminacyjne traktowanie na rynku wewnętrznym kraju. Dotyczy obciążeń podatkowych, przepisów i wymogów dotyczących sprzedaży, zakupu, przewozu, dystrybucji i użytkowania towarów i usług na rynku wewnętrznym.
Zasada wzajemności (równości koncesji i korzyści) - zgłaszając akces, należy wpłacić swego rodzaju ,,bilet wstępu”, tj. istnieje obowiązek udzielenia koncesji celnych w zamian za uzyskane ustępstwa przenoszone na mocy Zasady niedyskryminacji i równego traktowania ( patrz pkt.1).
Cła jako jedyny w pełni dozwolony środek interwencji państwa w handlu- wyraźny zakaz stosowania niektórych barier pozataryfowych, takich jak: dobrowolne ograniczenia eksportu i ich odmiany.
Rola WTO w międzynarodowej wymianie handlowej. WTO w odróżnieniu od GATT posiada osobowość prawną, podobnie jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Bank Światowy. Jej utworzenie oznacza nadanie ostatecznej formy światowemu ładowi gospodarczemu. WTO oznacza zapoczątkowanie nowej ery. Stopniowo staje się ona wiodącą międzynarodową organizacja w stosunkach gospodarczych. Przesądza o tym nie tylko przynależność do niej ponad 150 krajów świata, lecz także rozległa sfera działania. Włączenie usług i ich stopniowa liberalizacja w ramach GATS (Układ Ogólny Handlu Usługami), uregulowanie praw własności intelektualnej w umowie TRIPs (Układ o Handlowych Aspektach Praw Własności Intelektualnej) i handlowych aspektów inwestycji w porozumieniu z TRIMS (Porozumienie o Handlowych Aspektach Inwestycji), jak też ponadplanowe porozumienia handlowe prowadzą do istotnego rozszerzenia regulacji WTO. Obecna sytuacja w systemie handlu światowego wskazu

(…)

… przez ugrupowania duże. WTO przypadłaby w tym zakresie rola adwokata małych krajów i rozjemcy w centralnych konfliktach. Oddziaływanie WTO na politykę handlową powinno polegać m.in. na zwiększeniu przejrzystości tej polityki w krajach rozwijających się i współdziałaniu z nimi we wdrażaniu polityki zgodnej z regułami WTO. Wzmocnieniu powinna ulec funkcja kontrolna WTO w zakresie oceny polityki handlowej…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz