Rola operacji publicznymi zasobami pieniężnymi w życiu gospodarczym, politycznym, administracyjnym- opracowanie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 252
Wyświetleń: 910
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rola operacji publicznymi zasobami pieniężnymi w życiu gospodarczym, politycznym, administracyjnym- opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

Rola operacji publicznymi zasobami pieniężnymi w życiu gospodarczym:
Okres liberalizmu gospodarczego:
Państwo unika interwencji w sprawy gospodarcze, Swobodna gra sił ekonomicznych jak najmniej zakłócana operacjami publicznymi zasobami pieniężnymi.
Ponadto państwo unikało interwencji w sprawy gospodarcze, nie zdawało sobie nawet sprawy, że operacje finansowe mogą stanowić narzędzie takiej interwencji.
OPERACJE DOTYCZĄCE PUBLICZNYCH ZASOBÓW PIENIĘŻNYCH
Zajmują uprzywilejowaną pozycję wśród instrumentów, które umożliwiają państwu kształtowanie gospodarki zgodnie z celami politycznymi
STRATEGIE FINANSOWE - obecnie uznaje się, że są konieczne dla osiągnięcia pewnych celów gospodarczych 
Liberalizacja gospodarki (Wielka Brytania po 1979, rządy Chiraca (1986-1988) czy administracja republikańska w Stanach Zjednoczonych (1981-1988)) nie oznaczają zupełnego zaniechania przez władze państwowe strategii finansowych - są one adaptowane do nowych doktryn.
Techniki interwencji:
Arbitralne - wymagają przymusu kontroli
Pośrednie - pozostawienie podmiotom gospodarczym swobody działania jednakże kierujący gospodarką starają się kształtować decyzje podmiotów w sposób przez siebie pożądany Przykłady:
Program: Rodzina na swoim
Ulga internetowa
Rola operacji publicznymi zasobami pieniężnymi w życiu politycznym:
Operacje oddziaływają na życie polityczne na dwa sposoby:
oddziaływają na struktury międzynarodowe
politykę w skali międzynarodowej
Poprzez bezpośrednią pomoc innym krają można wywalczyć sobie profity dla siebie, dlatego tak wiele państw woli pomagać bezpośrednio a nie przez organizacje światowe lub regionalne. Jak na przykładnie planu Marshalla istnieje ścisły związek między polityką finansową a umacnianiem władzy i tym ze finanse służą również oddziaływaniu na zewnątrz. Co do przykładów to właśnie plan Marshalla i Np. unia europejska i fundusze unijne tzn. państw muszą wpłacać składki i różnej wartości ( bo to zależy od tego jak bogaty jest jakiś kraj) z funduszy tych korzystają najczęściej ci biedniejsi, ale za to bogatsi maja inne profity np. na głosowaniach itd.
Rola operacji publicznymi zasobami pieniężnymi w życiu administracyjnym:
Wpływ operacji finansowych na służby administracyjne:
W życiu administracyjnym można dostrzec działanie prawa rosnącej władzy organów finansowych, z którym spotkaliśmy się już w życiu politycznym i gospodarczym. Można to prawo sformułować inaczej, stwierdzając, że wszelkie służby administracji, którym przyznano kompetencje finansowe, uzyskują z tego tytułu zwiększoną władzę w porównaniu do tej, która przysługiwałaby im normalnie według zasad organizacji administracji.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz