To tylko jedna z 11 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Rola motywowania, planowania i kontrolowania Przedsiębiorstwo to stała działalność zawodowa lub prawa spółdzielczego, gdzie produkcja, handel, usługi uprawiane są profesjonalnie w celach zarobkowych (art.583,744Kc). Przedsiębiorstwo stanowi całość w rozumieniu gospodarczym, posiada zamknięty proces gospodarczy, ma własne zadanie do wykonania, ma zorganizowany zespół ludzi, automatyczną strukturę organizacyjną. Jest samowystarczalny pod względem finansowym, stanowi również całość w znaczeniu prawnym, tzn., że posiada podmiotowość prawną czyli zdolność do czynności prawnej. Osobowość prawną posiada samo przedsiębiorstwo nawet jeśli składa się oprócz nakładu macierzystego z tzw. zakładów, które są podstawową formą organizacyjno-prawną przedsiębiorstwa, nawet jeśli nie posiadają osobowości prawnej ale wchodzą w skład jednostki. Żywot każdego przedsiębiorstwa zaczyna się od wyposażenia go w kapitał, który to zamieniany jest w źródło środków pieniężnych. FINANSOWANIE
ZEWNĘTRZNE WEWNĘTRZNE
OBCE WŁASNE OBCE WŁASNE
Przedsiębiorstwo jest podmiotem narażonym w sposób ciągły na ryzyko. Może się przed nim chronić poprzez rezerwy. Rezerwy zaliczane są do finansowania zewnętrznego i wewnętrznego.
OBSZARY ZARZĄDZANIA FINANSAMI
Działalność operacyjne Zaopatrzenie w kapitał Finansowanie Zastosowanie kapitału Inwestowanie 1.Środki pieniężne ze sprzedaży akcji, udziałów, kredytów.
2.Środki pieniężne na działalności operacyjnej.
3.Zysk na działalności operacyjnej.
4a.Zysk zatrzymany.
4b.Dywidendy.
5.Inwestycje w aktywach firmy.
UPROSZCZONY SCHEMAT ORGANIZACYJNY PRZEDSIĘBIORSTWA
I - Sprzedaż produktów - ośrodek powstawania przychodów (ośrodek odpowiedzialności na przychody). W procesie kontrolingu bada się jakie są przyczyny powstawania odchyleń, ich rozmiar, kto odpowiada za powstałe odchylenia, czy jest winny, jakie podjąć działania aby przeciwdziałać za skutki niekorzystnych odchyleń.
(…)
… możliwe staje się:
podejmowanie trafniejszych decyzji gospodarczych sprzyjających wzrostowi wartości firmy
odpowiednie kojarzenie skutków bieżących i perspektywicznych decyzji finansowych, co pozwala na zwiększenie zysków w dłuższej perspektywie czasu i na uniknięcie niespodziewanych zakłóceń działalności firmy.
przewidywanie z góry skali i skutków ryzyka finansowego co daje możliwość odpowiednio wczesnego…
…, względny społeczne, kulturalne, towarzyskie, itp. Autor tej koncepcji Abraham Maslow nazywa te czynniki potrzebami transcendentalnymi (metapotrzebami), do których zalicza się takie szczegółowe wartości jak pragnienie prawdy, dobra, sprawiedliwości, porządku, wesołości, itp. Ich siła motywacyjne jest taka sama jak potrzeb społecznych czy ambicjonalnych.
Poniższy rysunek przedstawia piramidę potrzeb…
….
Literatura:
Henryk Bieniok „Metody sprawnego zarządzania” Warszawa 1999
P.F. Schlesinger, V.Sathe, L.A. Schlesinger, J. Kotter „Projektowanie organizacyjne“ Warszawa 1999
Kodeks Cywilny
J. Bień „Zarządzanie finansami przedsiębiorstw”
-krótkoterminowe kredyty
-długoterminowe kredyty -nowoczesne formy specjalne (faktoring i leasing) -akcje
-pozostałe możliwości (udziały w spółkach akcyjnych)
-tworzenie rezerw…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)