Rola i znaczenie grup społecznych- opracowanie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 259
Wyświetleń: 980
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rola i znaczenie grup społecznych- opracowanie - strona 1 Rola i znaczenie grup społecznych- opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Rola i znaczenie grup społecznych.
Spośród wymienionych tutaj rodzajów zbiorowości największym zainteresowaniem badaczy cieszą się grupy społeczne.
W charakterystyce grupy społecznej wyróżnia się zazwyczaj cztery podstawowe cechy, stanowiące istotne wyróżniki spośród innych zbiorowości. Po pierwsze grupa społeczna to zbiorowość -względnie trwała, w odróżnieniu np. od publiczności zebranej na koncercie, przedstawieniu teatralnym czy od tłumu. Po drugie grupa jest zbiorowością zorganizowaną i ustrukturalizawaną, w której poszczególne role są wyraźnie zdefiniowane. Po trzecie w zbiorowości określanej mianem grupy zachodzą względnie trwałe stosunki i interakcje. Po czwarte grupa społeczna składa się z wybranej i ograniczonej liczby członków. Fakt członkostwa oraz subiektywne poczucie przynależności uznaje się dość powszechnie za podstawowe właściwości grupy społecznej, Inne, również istotne elementy grupy społecznej stanowią w zasadzie naturalną konsekwencję tych dwóch ostatnich elementów (np. poczucie odrębności, wspólne wartości, idee, symbole, ośrodek skupienia itp.)
Funkcjonowanie grupy jako zbiorowości regulowane jest zarówno przez instytucje formalne jak i nieformalne; niektóre z grup opartych na nieformalnych instytucjach kontroli społecznej bardziej dyscyplinują swych członków niż grupy funkcjonujące na gruncie instytucji formalnych. Stąd też grupa nieformalna jest grupą w ścisłym tego słowa znaczeniu. Wspólne wartości grupy mają bardzo szerokie znaczenie. Wartościami tymi są więc zarówno określone idee wyrażające cele i ideały grupy, symbole (hasło, odznaka, pieczęć, sztandar itp.), przedmioty materialne ( majątek, nieruchomości itp.) oraz jakiś ośrodek skupienia, którym zazwyczaj jest określone terytorium, gmach czy lokal. Życie społeczne "utkane" jest wręcz z różnorodnych grup społecznych, jednak mimo tej różnorodności to co je różni w sposób wyraźny od innych zbiorowości to nie tylko wyraźnie poczucie odrębności występujące wśród ich członków ale również mniej lub bardziej ściśle określona zasada członkostwa. Zmiana tych zasad zmienia zasady odrębności a tym samym zmienia charakter grupy.
W stosunku do swych członków grupa określa: wzór fizyczny członka czyli jego wygląd zewnętrzny, wzór moralny członka, czyli zespół cech moralnych jakie winien w swym zachowaniu manifestować członek grupy ona/uncje członka, czyli zakres czynności, które członek grupy winien wykonywać w celu utrzymania ciągłości, tożsamości grupy oraz jej rozwoju. Skład grupy oczywiście zmienia się w czasie, lecz mimo to grupa zachowuje swoją tożsamość i nadal trwa. O tej trwałości decyduje - przypomnijmy to jeszcze raz - niezmiennie ważna zasada odrębności. "Zasada odrębności jest zespołem idealnych określeń i warunków, jakim powinien odpowiadać członek danej grupy, z jednej strony, a z drugiej - wyraża ona kryteria przyjmowania i usuwania jednostek do grupy i z grupy.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz