Rodzina generacyjna

Nasza ocena:

3
Pobrań: 238
Wyświetleń: 5628
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rodzina generacyjna - strona 1 Rodzina generacyjna - strona 2 Rodzina generacyjna - strona 3

Fragment notatki:

Rodzina generacyjna - problemy: przerwanie pępowiny, zabawa

Przerwanie pępowiny

Zasadniczy problem nerwicorodny rodziny wyjściowej spro­wadza się do tego, że musi zostać zerwany bardzo ścisły związek zależności. ,,Przerwanie pępowiny" jest dla obu stron (rodziców i dziecka) zabiegiem bolesnym, niemniej ko­niecznym. Tragiczne postacie dorosłych już kobiet i mężczyzn, którzy w porę nie uwolnili się od więzów rodziny wyjściowej i duszą się w sprzecznych uczuciach do rodzi­ców, są ostrzeżeniem przed zachowywaniem bliskiego dy­stansu za cenę indywidualnej wolności.

Podobnie jak roślina w miarę wzrostu potrzebuje coraz więcej ziemi, tak i człowiek rozszerza swą przestrzeń życio­wą, Nie można zatrzymać go w grupie rodzinnej; już w pierwszych latach życia szuka on kontaktu z innymi dzieć­mi, z którymi uczy się współżycia w płaszczyźnie poziomej; z rodzicami płaszczyzna kontaktu jest pochyła. Dziecko pa­trzy na dorosłych w górę, wskutek czego ich obraz jest wy­olbrzymiony. Ludzie izolowani jako dzieci od rówieśników zachowują też często w późniejszym życiu płaszczyznę po­chyłą kontaktów z ludźmi, są zawsze nad kimś lub pod kimś, wykazują cechy infantylnego despotyzmu i stosunek ich do najbliższych osób z otoczenia ma charakter symbiotyczny (stosunek wzajemnej zależności, w którym jedna osoba nie może żyć bez drugiej, mimo że nieraz chce się od niej oderwać, np. pan nie może żyć bez swego niewolnika, a niewolnik bez swego pana). Ludzie tacy, pozbawieni w dzieciństwie grupy zabawowej, nigdy nie są w stanie nad­robić tego straconego czasu.

Zabawa
Zabawa dzięki traktowaniu rzeczywistości „na niby" jest najlepszym przygotowaniem do sytuacji rzeczywistych. W zabawie jest się raz na górze, a raz na dole, raz wydaje się rozkazy, a raz się ich słucha, dzięki czemu znikają ce­chy wynikające z pochyłej płaszczyzny stosunku do oto­czenia — despotyzm i zbytnia uległość. Te przeciwstawne cechy idą z sobą w parze: osoba despotyczna wobec niższych od siebie jest jednocześnie zbytnio uległa wobec wyższych.

Wejście w grupę zabawową jest pierwszym krokiem do uniezależnienia się od grupy rodzinnej. Tworzy się nowy świat o swoistych prawach, odkryciach, tajemnicach, do którego rodzice nie są dopuszczani, a jeśli są, to tylko na zasadzie uchylenia rąbka tajemnicy. Bez wejścia w grupę za­bawową nie ma możności nawiązywania pierwszych kon­taktów erotycznych. W wieku dojrzałym pozostaje wówczas zbytnia nieśmiałość lub brutalność w stosunku do osób płci przeciwnej. W grupie zabawowej wyładowuje się dziecin­ny erotyzm, dzięki czemu osłabia się erotyzacja stosunku z rodzicami. Jeśli dziecko nie ma dostatecznych kontaktów z rówieśnikami, wówczas erotyzm dziecięcy jest zamknięty w grupie rodzinnej. Uczucia o podbarwieniu erotycznym łatwo ulegają ambiwalentnemu rozszczepieniu (kocham i nie­nawidzę.).(…)… rodzinne, są one z reguły bardziej spoiste niż ludzkie. Wpływa na to fakt, że człowiek, reprezentując w świecie ożywioną strukturę najbardziej skomplikowaną, reprezentuje też strukturę naj­mniej stabilną. W miarę komplikowania się jakiegokolwiek układu zmniejsza się bowiem jego stabilność. Poza tym do­bór naturalny w świecie zwierzęcym ulega mniejszym za­kłóceniom niż u człowieka.

Dobór naturalny

Jak większość zagadnień stanowiących istotę życia, tak i dobór naturalny jest nadal zjawiskiem niezrozumiałym — kto jest wybierającym, a kto wybranym, na jakiej zasadzie, wybór się dokonuje; wybór tak istotny z punktu widzenia darwinowskiej koncepcji ewolucji, ponieważ dzięki temu, że wybrani są biologicznie lepsi, możliwy jest w ogóle roz­wój przyrody ożywionej.

U człowieka, mimo że zagadnienie doboru…(…) punktu widzenia dobór naturalny jest głównym czynnikiem scalającym grupę rodzinną. Gdy brak jest tej tajemniczej siły, przyciągającej dwie osoby ku sobie nie pomagają inne czynniki scalające, w rodzaju hamulców natury moralnej, społecznej, względów ekonomicznych itp. Kontakt seksualny jest bowiem tak bliskim kontaktem z dru­gim człowiekiem, że brak w nim przyciągania natury biolo­gicznej, określanego jako dobór naturalny, powoduje tak silne wzajemne odpychanie, iż inne siły przyciągające nie są w stanie mu się przeciwstawić.

Można oczywiście odrzucić koncepcję doboru naturalnego i przyjąć istnienie panmiksji, tj. że każdy może z każdą, Na podstawie obserwacji zachowania się seksualnego, za­równo zwierząt, zwłaszcza stojących na wyższych stopniach rozwoju filogenetycznego, jak też ludzi, stanowisko…(...) natury ekonomicznej, społecznej, moralnej, w rodzaju: on lub ona jest dobrym człowiekiem, ma dobrą pozycję społeczną, zapewni byt rodzinie itp, Te wszystkie wyjątki nie wyłączają jednak człowieka spod prawa doboru naturalnego.

Brak doboru naturalnego w małżeństwie jest źródłem sta­łego napięcia nerwicowego. Jak już wspomniano, gdy chodzi o największe zbliżenie z drugim człowiekiem, brak naturalnej siły…(…) się w swoich formach towarzyskiego zachowania, w wyborze kręgu zna­jomych, poglądach etycznych, artystycznych, religijnych politycznych, w gospodarowaniu pieniędzmi, w zasadach wychowania dzieci itp. Natomiast takie cechy, jak domina­cja i submisyjność, ekstrawersja i introwersja, potrzeba da­wania uczucia i brania go, egoizm i altruizm itp., a więc cechy dotyczące samej struktury osobowości, rozwijają…

… szczególnie patologicznych cech osobowości skrzywienia jej struktury, popularnie określanego jako ,,psy­chopatyczny kolec" lub ,,garb psychiczny". Bliskie współ­życie takich osób z konieczności prowadzi do konfliktów, gdyż są one stale narażone na zderzenie się swymi ,,garba­mi" czy „kolcami". Gdy oboje partnerzy mają tę samą wspól­ną cechę, np. impulsywność, egocentryzm, despotyzm, nie­zaradność, poczucie…(…) seksualnego (najczęściej w formie anorgazmii u kobiet i osłabienia popędu u mężczyzn) wpływają ujemnie na wza­jemne związki uczuciowe, a negatywne uczucia odbijają się z kolei na życiu seksualnym.

W psychoterapii nerwic małżeńskich ważnym momentem poza wyładowaniem negatywnych uczuć w stosunku do partnera jest spojrzenie na niego w sposób psychiatryczny, tj. ujrzenie jego problematyki, konfliktów, zawodów…(…) na partnera, jakie czasem udaje się uzyskać w psychoterapii nerwic małżeń­skich, może zachwiać tę utrwaloną postawę uczuciową.

W ostatnich łatach wiele uwagi poświęca się nerwicom małżeńskim i psychopatologii rodziny. W wielu nerwicach, a także w alkoholizmie, w chorobach psychosomatycznych, rzadziej w psychozach, centralny punkt konfliktu stanowi problem współżycia z partnerem seksualnym. Często oka­zuje… ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz