Rodzajnik określony czy nieokreślony czy bez rodzajnika - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 539
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rodzajnik określony czy nieokreślony czy bez rodzajnika - wykład - strona 1

Fragment notatki:

Rodzajnik określony czy nieokreślony czy bez rodzajnika? Articolo determinativo o indeterminativo o senza articolo? Rodzajnik nieokreślony odnosi się do osób lub rzeczy bliżej nieznanych, o których jest mowa po raz pierwszy, a rodzajnik określony jest używany, gdy jest mowa o czymś, co jest znane rozmówcom, bliżej określone lub jedyne w swoim rodzaju (patrz Lekcja 3 i 4), np. Marco ha un fratello. (Marco ma brata.) Il fratello di Marco ha cinque anni. (Brat Marco ma pięć lat.) Ho visto una bella ragazza. (Zobaczyłem piękną dziewczynę.) La ragazza aspettava l'autobus. (Dziewczyna czekała na autobus.)
W niektórych sytuacjach rodzajnik można opuścić, np. gdy mamy do czynienia z zaimkiem dzierżawczym przed rzeczownikami określającymi pokrewieństwo (patrz Lekcja 4), np. Mia sorella va in Italia. (Moja siostra jedzie do Włoch.) Suo nonno è scrittore. (Jego dziadek jest pisarzem. )
Nie stawiamy rodzajnika również przed imionami i nazwiskami, gdyż odnoszą się one już do konkretnych osób lub zwierząt - są określone same w sobie. Z tego samego powodu nie ma rodzajnika przed nazwami miast, małych wysp, ale z kolei stawia się rodzajnik określony przed nazwami rzek, jezior, gór, dużych wysp, kontynentów, państw oraz regionów, np. Claudia è molto simpatica. (Claudia jest bardzo miła.) Vorrei andare a Parigi. (Chciałabym pojechać do Paryża.) La Sicilia è un'isola bellissima. (Sycylia jest przepiękną wyspą.)
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz