RODZAJE UMÓW

Nasza ocena:

5
Pobrań: 259
Wyświetleń: 1274
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
RODZAJE UMÓW - strona 1

Fragment notatki:

RODZAJE UMÓW:
1.Umowa o dzieło -przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia.
Jest to umowa zawsze odpłatna. Wynagrodzenie może być ryczałtowe lub kosztorysowe. Jest to umowa rezultatu, co oznacza że ryzyko wykonania dzieła obciąża wykonawcę. Umową bliźniaczą jest umowa o roboty budowlane. Przedmiotami umowy o dzieło są rzeczy ale również twory myśli ludzkiej. Strony mogą rozwiązać umowę przed wykonaniem dzieła (644 KC). Termin przedawnienia roszczeń wynosi 2 lata od wydania dzieła, a jeżeli nie było wydane od dnia, w którym zgodnie z umową miało być wydane (646 KC).
2.Umowa zlecenie (734- 751 KC). Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. Oprócz składania oświadczeń woli i zawierania umów włączamy tu takie działania jak prowadzenie spraw przed sądami czy przed innymi organami (pełnomocnictwo). Jest to umowa staranności a nie rezultatu tzn. przyjmujący prawidłowo wykonuje ją gdy dołoży należytej staranności nie zależnie od wyników swego działania. Może być odpłatna jak i nieodpłatna. Można ją zawrzeć w sposób dorozumiany. Umowę tą można wypowiedzieć (740 KC). Do umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami stosuje się przepisy o zlecenie (np. pełnienie opieki lekarskiej, pełnienie nadzoru nad osobami trzecimi, czynności pośrednictwa, reklama, świadczenia w dziedzinie turystyki). Bezpośrednio pod tą umową w art. 752-757 KC uregulowane jest prowadzenie cudzych spraw bez zlecenia.
3.Umowa najmu- przez umowę tą wynajmujący zobowiązuje się oddać rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najmujący zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Problematyka najmu jest uregulowana zarówno w KC, jak i w ustawie o ochronie lokatorów (chodzi o najem lokali mieszkalnych).
Obowiązki najemcy:
-płacenie czynszu
-używanie rzeczy z należyty sposób oraz drobne nakłady i naprawy.
Obowiązki wynajmującego:
-wydanie rzeczy najemcy w stanie przydatnym do użytkowania
-obowiązek nie przeszkadzania w użytkowaniu rzeczy przez czas trwania najmu
-obowiązek ponoszenia koniecznych nakładów i dokonywania napraw.
Umowę najmu zawartą na czas nieoznaczony można wypowiedzieć (673 KC). Jeżeli jest zawarta na czas oznaczony wypowiedzieć jej nie można, chyba że w wypadkach określonych w umowie (673 §3).
4.Umowa dzierżawy - przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nieoznaczony. Dzierżawca zobowiązuje się płacić umówiony czynsz.
Przedmiotem są rzeczy ruchome oznaczone co do tożsamości oraz nieruchomości. Różnica z najmem sprowadza się do pobierania pożytków.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz