To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Szplit. Notatka składa się z 3 stron.
Pojęcia związane z danymi (dane elementarne, zbiory danych, rekordy, sety). W definicji pojęcia baz danych używa się różnych pojęć związanych z danymi. Są to: Dane elementarne, które składają się z nazwy i atrybutów (opisu) charakteryzujących wartość elementarną, tj. najmniejszą kombinację znaków, która ma sens, Dane złożone, tzw. segmenty, które są wystąpieniami nazwanego zbioru danych elementarnych w ramach rekordu, Rekordy, które są wystąpieniami nazwanych zbiorów wymienionych obiektów informacyjnych; w rekordzie mieści się, na przykład zapis operacji gospodarczej, Sety, tj. kolekcja typów rekordów; kolekcja jest relacją co najmniej dwu typów rekordów (zawsze tylko jeden jest nadrzędny, właściciel a drugi lub drugie są podporządkowane - członek), Obszar zbiorów wystąpień rekordów i setów jednego lub więcej typów; obszar ma znaczenie organizacyjne, gdyż pozwala na podzielenie baz danych na subbazy dla efektywnego zapisywania, wyszukiwania i selekcji wystąpień rekordów i setów. Rodzaje systemów zarządzania bazą danych. Hierarchiczne . Nazywane też strukturą drzewiastą. W modelu tym każdy element, zwany rekordem (jest on wystąpieniem nazwanych zbiorów wymienionych obiektów informacyjnych), może uczestniczyć w roli podrzędnej, w co najwyżej jednym powiązaniu rekordów, a w roli nadrzędnej - w dowolnej liczbie takich powiązań. Zaletą tej struktury jest prostota, a wadą brak elastyczności. Sieciowe . Model danych, w którym każdy rekord może jednocześnie uczestniczyć w wielu powiązaniach rekordów (danych). Powiązania są realizowane przez specjalne rekordy zwane łącznikami, które opisują ten związek. Jest on uważany za strukturę elastyczną i dość dobrze odwzorowującą rzeczywistość, nie nakłada bowiem żadnych ograniczeń na konstruowanie powiązań między jednostkami. Relacyjne . Są obecnie najbardziej popularną strukturą. Można je rozpatrywać jako zbiór tablic, w których są przedstawione odpowiednie relacje między danymi. Obiektowe . Dzięki obiektowym bazom danych można tworzyć, przechowywać i przetwarzać dowolnie złożone obiekty, w tym graficzne czy dźwiękowe. Temporalne . Najnowszy rodzaj baz danych. Klasyczne bazy danych modelują rzeczywistość statycznie natomiast bazy temporalne w większym stopniu zwracają uwagę na dynamiczność. Rozproszone . Są to zbiory danych, które logicznie należą do tego samego systemu, lecz są fizycznie rozmieszczone w różnych węzłach sieci komputerowej. Dane zawarte w tych bazach mają wspólne cechy pozwalające na ich integracje.
Hurtownie danych, OLAP i OLTP. Hurtownia danych ( datawarehouse ) to logicznie skonsolidowany zbiór danych pochodzących z jednego lub wielu źródeł z wewnątrz i (lub) spoza przedsiębiorstwa.
(…)
…, zintegrowanym, oznaczonym w czasie i ciągłym procesem zbierania danych dla wspomagania procesu decyzyjnego kierownictwa.
Obszarem, w którym hurtownie danych są najczęściej używane jest OLAP (On Line Analytical Processing) czyli szybka analiza informacji wielowymiarowej. Termin OLAP odnosi się do technologii, która umożliwia użytkownikom wielowymiarowych baz danych interakcyjne generowanie opisowych…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)