Rodzaje Ryzyka Bankowego i Metody Zarządzania Nim

Nasza ocena:

5
Pobrań: 147
Wyświetleń: 1428
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rodzaje Ryzyka Bankowego i Metody Zarządzania Nim - strona 1 Rodzaje Ryzyka Bankowego i Metody Zarządzania Nim - strona 2 Rodzaje Ryzyka Bankowego i Metody Zarządzania Nim - strona 3

Fragment notatki:

Rodzaje Ryzyka Bankowego i Metody Zarządzania Nim Ryzyko bankowe i jego rodzaje Ryzyko towarzyszy nieodłącznie działalności prowadzonej przez banki. Wiąże się to ściśle z funkcją pośredników finansowych pełnioną przez nie w gospodarce narodowej. Najczęściej przez pojęcie ryzyka rozumie się zagrożenie nieosiągnięcia określonych celów. Dla banku oznacza to zmniejszenie potencjalnych zysków, utratę płynności, wiarygodności, zmniejszenie kapitału własnego, trudności finansowe, a w ostateczności bankructwo. Istnieje ścisły związek między ryzykiem a stopniem realizacji celu. Ryzyko jest równoznaczne z wystąpieniem zdarzeń, oddziałujących negatywnie na sytuację banku. Ale w niektórych przypadkach, mimo iż rozwój wydarzeń jest inny niż założony, może być korzystny dla banku, może przynosić dodatkowe szanse np. korzystne dla banku kształtowanie się kursów walutowych czy stóp procentowych.
Przez pojęcie ryzyka najczęściej rozumiemy negatywne odchylenie od założonego celu. Można się również spotkać z określeniem ryzyka jako odchylenie od założonych wielkości bez względu na to czy będzie ono negatywne czy pozytywne.
W działalności bankowej nie ma, dotychczas, jednolitej klasyfikacji rodzajów ryzyka.
Jedną z klasyfikacji ryzyk w działalności bankowej jest podział na::
ryzyko w obszarze finansowym , określane jako ryzyko typowo bankowe o zasadniczym znaczeniu przy zarządzaniu ryzykiem w działalności bankowej
ryzyko w obszarze techniczno-usługowym , określane jako ryzyko operacyjne
Ryzyka w obszarze finansowym można podzielić na dwie grupy:
ryzyko płynności ryzyko wyniku Ryzyko płynności to ryzyko przejściowej lub całkowitej utraty płynności przez bank. Ryzyko utraty płynności występuje gdy zagrożona jest zdolność banku do spłacania zobowiązań. Przyczyną wystąpienia braku płynności jest najczęściej niespłacanie rat kredytu w ustalonym terminie lub gwałtowne wycofanie lokat. Wrażliwość banku na tego typu sytuacje zależy głównie od wysokości posiadanego kapitału własnego i rezerw. Między ryzykiem płynności i ryzykiem wyniku występują wzajemne współzależności. Niespłacanie kredytu lub opóźnienia w jego spłacie mogą spowodować utratę płynności. Wystąpienie tego zjawiska na większą skalę i przedostanie się informacji o kłopotach banku może wywołać panikę i gwałtowne wycofywanie wkładów, powodując nawet bankructwo. Wystąpienie ryzyka wyniku przyczynia się więc do utraty płynności. Związek między tymi dwoma rodzajami ryzyka może zachodzić też w przeciwnym kierunku. Problemy z płynnością mogą spowodować wystąpienie ryzyka stopy procentowej i pogorszenie się wyniku finansowego.


(…)

… przez bank założonego wyniku na skutek częściowej lub całkowitej straty, wynikającej z niewywiązywania się ze swoich obowiązków przez partnera transakcji lub pogorszenia jego standingu (bonitetu). Ryzyko rynkowe, określane też jako ryzyko cenowe, którego przyczyną jest niekorzystne dla banku kształtowanie się na rynku stóp procentowych, kursów walut i kursów akcji.
Ryzyko w obszarze techniczno…
… przetwarzania danych.
W obszarze finansowym największe znaczenie w polskich bankach mają: ryzyko kredytowe, ryzyko stopy procentowej i ryzyko walutowe.
Za tradycyjny i najbardziej charakterystyczny rodzaj ryzyka bankowego uważane jest ryzyko kredytowe. Występuje ono wtedy, gdy kredytobiorca nie zwraca (w całości lub części) w ustalonym terminie przypadających spłat kapitałowych wraz z uzgodnionymi odsetkami i ewentualnie z innymi opłatami. W szerszym ujęciu ryzyko kredytowe definiuje się jako niebezpieczeństwo niespłacenia zobowiązań przez wierzyciela banku, a więc nie tylko z tytułu zaciągniętych kredytów, lecz także gwarancji, poręczeń czy akredytyw.
Specyficznym rodzajem ryzyka kredytowego jest tzw. ryzyko kraju, czyli niebezpieczeństwo całkowitego lub częściowego zaprzestania spłaty zobowiązań przez dany kraj…
… o ryzyko kraju, którym dokonuje się operacji pieniężnych oraz o ryzyko walutowe.
Ryzyko stopy procentowej (określane też jako ryzyko zmiany stopy procentowej) to niebezpieczeństwo, że zmiany rynkowej stopy procentowej wpłyną negatywnie na sytuację finansową banku. Zainteresowanie ryzykiem stopy procentowej jako ryzykiem bankowym nastąpiło dopiero w ostatnim dwudziestoleciu. Wynikało to ze stosunkowo…
… raportowania do zarządu,
struktury limitów.
Wzrost zagrożenia ryzykiem w ostatnich kilkunastu latach spowodował rozwój metod zarządzania tym ryzykiem.
Bibliografia:
- Bankowość: Podręcznik akademicki - praca pod redakcją Władysława L. Jaworskiego i Zofii Zawadzkiej
1
1

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz