Rodzaje podziałów - wykład

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 525
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rodzaje podziałów - wykład - strona 1 Rodzaje podziałów - wykład - strona 2

Fragment notatki:

. Rodzaje podziałów
9Można wyróżnić dwa rodzaje podziału: przez rozbiór (rozdzielenie) [53] i przez wydzielenie. Z kolei rozbiór spółki może polegać na przejęciu, podziale przez zawiązanie nowych spółek oraz podziale przez przejęcie i zawiązanie nowych spółek. Charakterystyczne dla każdego z tych sposobów rozbioru jest to, że spółka dzielona przestaje istnieć. Wspólnicy spółki dzielonej otrzymują udziały bądź akcje w spółkach, które już istnieją albo w nowo zawiązanych. Podział przez przejęcie oznacza przeniesienie całego majątku spółki podlegającej podziałowi na inne spółki. Wspólnicy spółki dzielonej otrzymują udziały bądź akcje spółki przejmującej. Ten podział jest możliwy, jeśli istnieją spółki, na które zostanie przeniesiony majątek spółki dzielonej. W spółkach przejmujących w związku z udziałem w podziale zwykle dochodzi do podwyższenia kapitału zakładowego [54] . Co istotne, majątek spółki dzielonej nie może zostać przeniesiony na rzecz jednej spółki. Podział przez zawiązanie nowych spółek oznacza powstanie nowych spółek. Na utworzone spółki przechodzi majątek spółki dzielonej za udziały albo akcje tych spółek. Nie jest możliwy omawiany podział spółki w ten sposób, że zostanie zawiązana jedna nowa spółka. Majątek spółki dzielonej nie stanowi aportu do nowo zawiązanych spółek.
Podział przez przejęcie i zawiązanie nowej spółki polega na tym, że majątek spółki dzielonej jest przenoszony na spółkę istniejącą i nowo zawiązaną. Spółek, na które przechodzi majątek, może być więcej, ale nie mogą to być tylko spółki już istniejące albo wyłącznie spółki nowo zawiązane. Jest to podział mieszany, gdyż stanowi on kombinację dwóch wcześniej wskazanych sposobów podziału.
Z kolei podział przez wydzielenie przebiega w ten sposób, że z majątku spółki dzielonej jest przenoszona wydzielona część tego majątku na spółkę istniejącą lub nowo zawiązaną. Spółka dzielona nadal działa, przy czym jej majątek ulega zmniejszeniu. Nie jest zatem możliwe przeniesienie całego majątku spółki dzielonej na spółkę wydzieloną. Kapitał zakładowy spółki dzielonej ulega obniżeniu, chyba że kapitały zapasowy i rezerwowy umożliwiają wydzielenie bez obniżenia. Jeśli wydzielony majątek jest wnoszony do spółki nowo zawiązanej, tworzy on kapitał zakładowy. W razie wnoszenia majątku do spółki już istniejącej dochodzi do podwyższenia kapitału zakładowego. Wspólnicy określeni w planie podziału otrzymują udziały albo akcje w kapitale zakładowym spółki nowo powstałej bądź istniejącej, na którą przechodzi wydzielony majątek. 9W przypadku podziału przez wydzielenie spółki do wydzielenia nowej spółki dochodzi w dniu wpisania tej spółki do rejestru. Jeśli natomiast wydzielenie oznacza przeniesienie części majątku spółki na już istniejącą spółkę, wydzielenie nastąpi w dniu wpisania do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki przejmującej. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz