Rodzaje parcia gruntu-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 2177
Wyświetleń: 7511
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rodzaje parcia gruntu-opracowanie - strona 1 Rodzaje parcia gruntu-opracowanie - strona 2 Rodzaje parcia gruntu-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Rodzaje parcia gruntu :
- parcie czynne (aktywne)
- parcie bierne (odpór gruntu, parcie pasywne)
- parcie spoczynkowe (geostatyczne)
Parcie czynne gruntu Ea - jest to wypadkowa siła działająca od strony ośrodka gruntowego, spowodowana przemieszczeniem konstrukcji lub jej elementu w kierunku od gruntu o wartości dostatecznej do uzyskania najmniejszej wartości parcia gruntu (parcie graniczne). Parcie czynne występuje w przypadku ścian oporowych i ścianek szczelnych, ścian szczelinowych, płyt kotwiących, obudowy wykopów itp.
Opór graniczny (parcie bierne) gruntu Ep - jest to reakcja podłoża gruntowego spowodowana przemieszczaniem konstrukcji lub jej elementu w kierunku gruntu, o wartości wystarczającej do osiągnięcia przez odpór wartości największej (odpór graniczny). Odpór graniczny może występować w przypadku płyt lub innych elementów kotwiących, nośności podłoża fundamentowego, nabrzeży masywnych itp.
Parcie czynne i odpór gruntu nazywane jest parciem geodynamicznym (parcie gruntu znajdującego się w ruchu).
Parcie spoczynkowe gruntu E0 - jest to wypadkowa siła działająca od strony ośrodka gruntowego, gdy nie istnieje możliwość przesunięcia konstrukcji lub jej elementu. Parcie spoczynkowe występuje przy obudowach tuneli zagłębionych w gruncie, ścianach budynku.
Różnica między parciem czynnym a biernym polega na tym, że w stanie granicznym przy parciu czynnym kierunek (zwrot) działania siły tarcia, oporu i spójności jest przeciwny do kierunku zasuwającej się bryły, zaś w parciu biernym jest równoległy.
Zależnośc miedzy parciem a przemieszczeniem konstrukcji
Z ĆWICZEŃ!!
Parcie czynne, spoczynkowe i odpór gruntu. Przedstawić na wykresie zależność między odkształceniem gruntu spowodowanym oddziaływaniem konstrukcji a wielkością parć.
Parcie spoczynkowe (geostatyczne) - siła działająca od strony ośrodka gruntowego na płaskie element ściany oporowej w przypadku, gdy element ten nie ma możliwości przemieszczenia się.
gdzie: γ - ciężar objętościowy gruntu;
H - zagłębienie ścianki w grunt poniżej naziomu;
Ko - współczynnik parcia spoczynkowego;
Ø - kąt tarcia wewnętrznego;
Parcie czynne (aktywne, geodynamiczne) - siła działająca od strony ośrodka gruntowego na plaski element ściany oporowej w przypadku gdy element przemieści się w stronę działania parcia gruntu dostatecznie do osiągnięcia przez parcie gruntu wartości najmniejszej.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz