Parcie i odpór gruntu - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 546
Wyświetleń: 3556
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Parcie i odpór gruntu - wykład - strona 1 Parcie i odpór gruntu - wykład - strona 2

Fragment notatki:

Parcie i odpór gruntu
Parcie gruntu jest jedną z głównych sił działających na takie konstrukcje, jak ściany (mury) oporowe, ścianki szczelne, ściany śluz, przyczółki mostowe, studnie opuszczane itp. Działanie tej siły należy również uwzględniać w projektowaniu budowli podziemnych, rurociągów podziemnych, umocnień wykopów fundamentowych i rowów kanalizacyj­nych, fundamentów konstrukcji łukowych itp.
W zależności od rodzaju konstrukcji, jej sztywności i charakteru obciążeń oraz odkształceń rozróżnia się trzy rodzaje parć gruntu:
czynne,
odpór,
spoczynkowe (geostatyczne).
Parcie czynne gruntu (parcie graniczne) jest to siła Ea działająca od strony ośrodka gruntowego w stanie przemieszczenia konstrukcji lub jej elementu w kierunku od gruntu, przy wartości przemieszczenia dostatecznej do uzyskania przez parcie wartości najmniej­szej (parcie graniczne). Parcie czynne może wystąpić, np. w przypadku ścian oporowych, ścianek szczelnych, ścian szczelinowych, płyt kotwiących, obudowy wykopów itp.
Odpór gruntu (odpór graniczny) jest to reakcja gruntu Ep spowodowana przemiesz­czeniem konstrukcji lub jej elementu w kierunku gruntu, przy wartości przemieszczenia niezbędnej do osiągnięcia przez odpór wartości największej (odpór graniczny). Odpór może wystąpić, np. w przypadku konstrukcji utwierdzonych w gruncie lub konstrukcji kotwiących oraz gdy konstrukcja łukowa przekazuje siłę poziomą na fundament.
Parcie czynne i odpór gruntu nazywane jest parciem geodynamicznym (parcie gruntu znajdującego się w ruchu).
Parcie spoczynkowe gruntu jest to siła E0 działająca od strony ośrodka gruntowego, gdy nie istnieje możliwość przesunięcia konstrukcji lub jej elementu. Parcie spoczynkowe może wystąpić, np. w przypadku obudowy tuneli, zagłębionych w gruncie ścian budynku, masywnych ścian oporowych oraz masywnych konstrukcji hydrotechnicznych posadowio­nych na skale.
Najstarszą i dotychczas najczęściej stosowaną metodą obliczania parcia gruntu, pomimo pewnych nieścisłości (np. przyjęcie płaskiej powierzchni odłamu, nieuwzględ­nienie spójności), jest metoda opierająca się na teorii równowagi granicznej przy założeniach podanych przez Coulomba (1773 r.).
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz