Rodzaje instrumentów polityki społecznej-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 581
Wyświetleń: 2177
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rodzaje instrumentów polityki społecznej-opracowanie - strona 1 Rodzaje instrumentów polityki społecznej-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Hierarchia aktów prawnych:
Konstytucja
Ustawy „zwykłe ustawy”
Ratyfikowane umowy międzynarodowe (przyjęte a nieustanowione przez nasz sejm)
Rozporządzenia
Akty prawa miejscowego
Instrumenty ekonomiczne
Kształtowanie skali i warunków dostępu obywateli do własności majątku konsumpcyjnego lub produkcyjnego: ochrona własności prywatnej, wywłaszczenie, reprywatyzację, powszechne lub selektywne uwłaszczenie.
Określenie praw właścicieli zasobów, poszerzające lub zawężające definiowanie uprawnień właścicielskich: prawa do użytkowania, zaniechania użytkowania, zmiany formy własności (np. rzeczowej na pieniężną) prawa do przekazywania własności w drodze sprzedaży i w drodze dziedziczenia.
Kształtowanie dostępu do dóbr konsumpcyjnych przez regulowanie: dostępu do pracy zarobkowej, zasad wynagrodzenia za pracę, uprawnień do świadczeń społecznych, uprawnień konsumentów i ochrony konsumenta, możliwości i warunków wytwarzania dóbr konsumpcyjnych na własny użytek.
Instrumenty prawne
Zapisane w Konstytucji i konkretyzowane w aktach prawnych niższego rzędu prawa i wolności obywatelskie (prawa negatywne, wymagające powstrzymania się państwa od działań je naruszających) i prawa socjalne (prawa pozytywne- wymaga aktywnego działania państwa).
`szczegółowe regulacje prawne dotyczące zachowań ludzi, zwłaszcza prawo pracy i prawo rodzinne; pierwsze dotyczy ich zachowań jako pracowników i pracodawców, drugie- jako członków rodzin (trzon ustawodawstwa społecznego).
„Kontraktualne” stosunki między ludźmi obsługiwane przez prawo cywilne; regulacje dotyczące zachowań mniej rozpowszechnionych (konflikty między ludzkie) (prawo procesowe).
Sankcje wobec sprawców przestępstw i wykroczenia (prawo karne)
Decyzje kierowane do konkretnych obywateli (wyroki sądów, a także decyzje organów administracyjnych).
Instrumenty informacyjne
Przekazywane za pośrednictwem systemu szkolnego częściowo obowiązkowego, w całości regulowanego przez prawo, kontrolowanego przez resort edukacji; adresowanego do młodego pokolenia (także oferta „drugiej szansy” instytucje ustawicznego kształcenia dla dorosłych).
Informacje publikowane za pośrednictwem wszelkiego rodzaju środków społecznego przekazu (mass mediów), emitowane w ciemno w przestrzeń społeczną, dostępne dla wszystkich (nie reglamentowane) może pojawić się bariera ceny, informacje, po które sięgają z własnej inicjatywy- ci, którzy chcą z nich skorzystać.
Poradnictwo indywidualne adresowane do osób o szczególnych potrzebach (cechujących się szczególnymi niedoborami wiedzy i umiejętności lub będących w szczególnych sytuacjach życiowych), realizowane- przykładowo- w poradniach społeczno- zawodowych, rodzinnych, antyalkoholowych lub inkubatorach przedsiębiorczości.

(…)

… i podmiotów polityki informacyjne zdominowane jest przez nadawcę państwowego).
Policentryczny (respektujący zasadę wolności słowa, w którym nadawcą i projektantem własnej polityki informacyjnej może próbować stać się każdy). Podmiotem polityki informacyjnej najściślej kontrolowanym przez państwo, także w społeczeństwach demokratycznych, jest z reguły szkoła (także szkoła niepubliczna). Instrumenty kadrowe ludzie , którzy świadczą usługi społeczne i decydują o przyznaniu dóbr ekonomicznych potrzebującym (stanowienie i stosowanie prawa), łączenie z tymi, którzy sprawują przymus państwowy i egzekwują sankcje.
Kultura prawa, polityczna, kultura współżycia społecznego, mają decydujące znaczenie dla prowadzenia programów polityki społecznej.
Politycy różnych szczebli parlamentarzyści samorządowcy, autorzy programów politycznych.
Eksperci, badacze
Pracownicy fachowi: nauczyciel, pedagog, resocjalizator, lekarz, pielęgniarz, rehabilitant, inspektor pracy, doradca zawodowy, doradca ubezpieczeniowy, pracownik socjalny, a także- na pewnych obszarach problemowych- policjant, sędzia, kurator.
Instrumenty: kształtowanie przestrzeni
Kształtowanie infrastruktury społecznej (środowisko naturalne jest jej częścią…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz