Rodzaje i zasady emisji akcji

Nasza ocena:

5
Pobrań: 308
Wyświetleń: 1806
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rodzaje i zasady emisji akcji - strona 1 Rodzaje i zasady emisji akcji - strona 2 Rodzaje i zasady emisji akcji - strona 3

Fragment notatki:


ĆWICZENIA 8 (17.04.2007) Rodzaje i zasady emisji akcji Akcja - instrument finansowy (papier wartościowy) reprezentujący częściowy udział jego właściciela w kapitale spółki akcyjnej. Akcjonariusz, czyli właściciel akcji ma ustalone prawa i obowiązki. Najważniejszym prawem akcjonariusza jest prawo do udziału w zyskach spółki. Ponadto ma on prawo uczestniczyć w walnym zgromadzeniu (zebraniu wszystkich akcjonariuszy) i tą drogą wpływać na decyzje spółki.
Składniki akcji - tradycyjny dokument akcji składa się z tzw. płaszcza, czyli właściwego dokumentu akcji oraz dołączonego do niego arkusza dywindowego. Tekst akcji powinien zawierać: firmę oraz siedzibę spółki,
sąd, w którym jest zarejestrowana i liczbę rejestru,
datę zarejestrowania spółki i emisji akcji,
wartość nominalną,
liczbę,
serię,
rodzaj danej akcji,
uprawnienia szczególne akcji.
Rodzaje akcji i wynikające z nich prawa: Biorąc pod uwagę sposób przenoszenia własności możemy wyróżnić akcje:
imiennie,
na okaziciela.
Akcja imienne tym różnią się od akcji na okaziciela, że w treści zawierają także nazwisko właściciela. Musi ono być też wpisane do księgi akcyjnej prowadzonej przez zarząd spółki. Z ich posiadaniem łączą się pewne ograniczenia związane ze zbywalnością. Na ogół ich zbycie wymaga oświadczenia woli posiadania zgłoszenia nowego właściciela do zarządu w celu wpisania go do księgi akcyjnej i zgody organów spółki.
Większość wystawionych w obrocie akcji to akcje na okaziciela. Ich zbywanie odbywa się poprzez zwykłe wręczenie dokumentu, jeżeli akcja występuje w formie materialnej lub przez odpowiednie przeksięgowanie na rachunkach inwestycyjnych posiadacza i nabywcy, jeżeli występuje ona w formie zdematerializowanej.
Często spotykanym podziałem akcji jest ich rozróżnienie ze względu na uprawnienia ich właścicieli. Wymienia się też akcje: zwykłe,
uprzywilejowane.
Akcje zwykłe - są podstawą obrotu giełdowego. Z reguły nie ma ograniczeń w ich obrocie, zarówno w sensie przedmiotowym (niedopuszczenie niektórych brokerów). Z posiadaniem akcji zwykłych nie łączą się żadne dodatkowe lub szczególne uprawnienia. Natomiast ich nabycie daje akcjonariuszowi określone prawa, które generalnie można podzielić na dwie grupy. Są nimi prawa korporacyjne i prawa majątkowe . Prawa korporacyjne: Prawo do uczestnictwa w spółkach akcyjnych, które oznacza, że akcjonariusz nie może być z niej usunięty.
Prawo do uczestnictwa w walnym zgromadzeniu akcjonariuszy i współdecydowania o sprawach będących przedmiotem jego obrad.


(…)

… Spółek Handlowych akcje stanowią ułamkową część kapitału zakładowego spółek akcyjnych, który dzieli się na akcje o równej wartości nominalnej, nie mniejszej niż 1 grosz. Minimalna wielkość kapitału zakładowego to …… Jeżeli firma nie jest spółką akcyjną, konieczne jest jej przekształcenie w tego rodzaju podmiot.
Warunki dopuszczenia akcji do obrotu na GPW:
dopuszczenie do publicznego obrotu decyzją KPWiG,
nieograniczona zbywalność akcji,
minimalna wartość akcji, które mają być dopuszczone to 4 mln zł,
minimalna wartość księgowa to 4 mln zł,
udostępnienie informacji koniecznych do ceny remitenta przez inwestorów (prospekt emisyjny + raporty bieżące i okresowe),
publikacja zbadanego przez audytora sprawozdania finansowego za ostatni rok obrotowy obejmujący co najmniej 12 miesięcy.
ĆWICZENIA 9 (24.04.2007)
Polski…
… wartości majątku w przypadku likwidacji spółki po pokryciu jej zobowiązań.
Prawa majątkowe:
Prawo do udziału w zysku rocznym (dywidendy).
Prawo poboru akcji nowych emisji.
Prawo do części wartości majątku w przypadku likwidacji spółki po pokryciu jej zobowiązań.
Akcje uprzywilejowane - różnią się od akcji zwykłych tym, że z ich posiadaniem związane są dodatkowe uprawnienia. Wśród tych akcji występują…
… firmy, o pewnej perspektywie rozwoju, które zabezpieczają się w ten sposób przed spekulacyjnym wykupywaniem pakietów kontrolnych przez ich konkurentów w celu przejęcia nad nimi kontroli.
Prawo poboru - liczba akcji, na które został podzielony kapitał akcyjny nie musi być stała. Walne zgromadzenie może podjąć uchwałę o podwyższeniu kapitału. Powstaje wówczas problem, komu zaproponować objęcie nowych…
…. Jej działanie jest bardzo starannie określone i podlega ścisłej kontroli, lecz podobnie jak każda inna giełda umożliwia spotkanie jak największej liczby sprzedających z kupującymi, by doprowadzić do ustalenia rynkowej ceny towaru w tym wypadku papierów wartościowych.
Natomiast kolejne transakcje sprzedaży dokonywane są na rynku wtórnym, np. na wspomnianej już wcześniej giełdzie papierów wartościowych. Spółki…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz