RODZAJE GRZEJNIKÓW
Grzejniki konwektorowe są to grzejniki, w których obudowa służy do zintensyfikowania naturalnego przepływu ogrzewanego powietrza. Grzejniki konwektorowe zbudowane są najczęściej na bazie gęsto ożebrowanej rurki, przez którą płynie czynnik grzejny. Obudowa, oprócz wzmożenia konwekcji, poprawia estetykę grzejnika i chroni przed oparzeniem w przypadku wysokiej temperatury elementów grzejnych. Konwektory z rur stalowych ożebrowanych w obudowie stosowane były najczęściej w obiektach przemysłowych. Niektóre typy konwektorów mogły pracować bezpośrednio przy wysokich parametrach sieci cieplnej. Często zmiana wydajności konwektora odbywa się za pomocą przepustnic powietrza montowanych w obudowie. Obecnie najczęściej spotyka się tego typu grzejniki zbudowane z rurki miedzianej, na której osadzono żebra z miedzi lub aluminium.
Konwektory mają najmniejszą spośród wszystkich typów grzejników pojemność wodną, a więc najmniejszą bezwładność cieplną. Ze względu na możliwość uzyskania małych gabarytów poprzecznych często umieszcza się je w formie listw przypodłogowych lub zabudowuje w kanałach w podłodze (konwektory listwowe).
Grzejniki rurowe. Do niedawna ten typ grzejników był stosowany wyłącznie w obiektach przemysłowych i sklepach. Stalowe lub żeliwne rury (najczęściej gęsto ożebrowane tzw. faviery) o dużej średnicy nie stanowiły elementu dekoracyjnego. Ich zaletą była duża odporność na uszkodzenia mechaniczne, duża powierzchnia ogrzewalna dziękiożebrowaniu oraz niewielki koszt. Obecnie najczęstszym sposobem wykorzystania elementów rurowych bez ożebrowania są grzejniki łazienkowe. Często wykorzystuje się je również jako suszarki do ręczników. Zbudowane są najczęściej z rur stalowych łączonych przez spawanie. Ze względu na materiał i łatwość gięcia możliwe jest uzyskanie praktycznie dowolnych kształtów. Stosowanie nowoczesnych powłok lakierniczych pozwala na uzyskanie gładkiej powierzchni w szerokiej gamie kolorów. W grzejnikach łazienkowych może być dodatkowo montowana grzałka elektryczna umożliwiająca użytkowanie grzejnika jako suszarki poza sezonem grzewczym.
Grzejniki promieniujące oddają większość ciepła przez promieniowanie. Odróżniamy tu promienniki wysokotemperaturowe (elektryczne, gazowe,. olejowe) , podwieszone płyty promieniujące (o temperaturach od kilkudziesięciu do stu kilkudziesięciu stopni) oraz niskotemperaturowe ogrzewania podłogowe, ścienne i sufitowe (wodne, elektryczne). Przy doborze tych grzejników kierujemy się danymi producenta. Ogrzewania podłogowe w RFN muszą przejść badania cieplne, analogiczne do badań grzejników konwekcyjnych, celem określenia t.zw. charakterystyki bazowej.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)